NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Časopisy Polsko-československé solidarity na webu

Webové stránky VONS.cz vznikly před dvěma lety jako součást projektu mapujícího činnost Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS). Ve spolupráci s knihovnou exilové a samizdatové literatury Libri prohibiti jsou na této adrese zveřejňovány také elektronické verze různých samizdatových periodik. Mimo jiné zde najdete dvě čísla Informačního buletinu Československo-polské solidarity a čtrnáct vydání (dvě dvojčísla, jedno trojčíslo a dvě čísla mimořádná) Biuletynu Informacyjnego Solidarności Polsko–Czechosłowackiej.


Oba časopisy vycházely z prostředí Československo-polské solidarity, skupiny, která usilovala o kulturní výměnu a koordinaci nezávislých hnutí obou zemí. Genezi vzniku této iniciativy a vývoj vztahů československého a polského disentu v desetiletí od roku 1979 obsahuje Petrem Uhlem podepsaný úvodní text nultého čísla Informačního buletinu. Z něj pochází i citovaná charakteristika.


Český časopis – v případě buletinu nešlo a nemělo jít pouze o národní mutace jednoho titulu – vyšel pouze dvakrát, a to v červenci a říjnu 1988. Další vydávání, jak se píše na webu VONS.cz, bylo zastaveno z důvodu zatčení Františka Stárka, který časopis rozmnožoval. V redakci působili aktivisté z Prahy (Petr Uhl), Brna (Petr Pospíchal), Vratislavi (Jarosław Broda a Mirosław Jasiński) a Varšavy (Wojciech Maziarski).


Polský Biuletyn Informacyjny vycházel od prosince 1987 do ledna 1990. Polská část redakce se překrývala s redakcí Informačního buletinu, doplňovali ji vratislavský Paweł Kocięba a ve Varšavě sídlící Zbigniew Janas. Československo zastupovala Anna Šabatová.


Informační buletin Československo-polské solidarity

Biuletyn Informacyjny Solidarności Polsko–Czechosłowackiej

Nadace Polsko-česko-slovenské solidarity

Libri prohibiti

webové stránky VONS.cz


 

-pe-

02. 06. 2009

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1130514 návštěv, dnes zatím 348 (6 online).