NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

LETEM MEDIÁLNÍM SVĚTEM: Dva rozhovory a tip na výlet

Červnové týdny přinesly další vzpomínky na významné akty, jež narušovaly komunistickou totalitu a vedly k jejímu pádu v roce 1989. Důležité dvacáté výročí oslavila petice Několik vět, pod níž se začaly hromadit podpisy disidentů, ale i známých herců či zpěváků právě 22. června. Server Aktuálně.cz v rozhovoru s Janem Rumlem připomínal okolnosti jejího vzniku i význam výzvy k omezení cenzury nebo propuštění politických vězňů. Ruml mimo jiné vzpomínal, že inspirací se stala i situace v okolních státech – Polsku, Maďarsku a Německu. „V době, kdy vznikla výzva několik vět, už v Polsku vyhrála v polosvobodných volbách Solidarita. Vládu vedl představitel Solidarity Tadeusz Mazowiecki. V Maďarsku se chystala jednání u kulatého stolu mezi zástupci režimu a opozicí, ve východním Německu se chystala trabantová emigrace.“ (Aktuálně.cz) Význam polského hnutí odporu pro československý disent ostatně zmínil Jan Ruml i na konferenci „Lidská práva, opoziční hnutí a pád komunistických režimů ve střední Evropě“, která se na konci května konala v Praze. KOR a další aktivity inspirovaly vznik Charty 77, následovala setkání obou skupin a výměna informací i vzájemná podpora.

 

V jiném světle ukazuje události kolem pádu komunismu rozhovor s dalším hostem konference, Waldemarem „Majorem“ Fydrychem, zakladatelem Pomerančové alternativy (Pomaranczowa Alternatywa), který pro kulturní čtrnáctideník A2 (12/2009) vedli Petr Blažek a Filip Pospíšil. Legendární představitel revolučního hnutí, jež bojovalo groteskou, vtipem a absurditou, vnímá rok 1989 jako zmařenou šanci, na níž nebyla společnost připravena, a stala se tak dohodou mocných. Kultura happeningu a osvobozující síly hry zůstala v opozici, ač se „Major“ pokoušel do politiky vstoupit. Karnevalová revoluce má ale největší potenciál v ulicích, lavice v parlamentu veškerou invenci spolehlivě zadusí a síla Pomerančové alternativy byla i v tom, že poukazovala hlouběji, k niterným problémům a kořenům politiky – nutným kompromisům, zbytnělému byrokratickému systému a absurdním zákonům, které najdeme i v demokracii. Dnes naštěstí může kdokoli a beztrestně svůj občanský nesouhlas vyjádřit (ač se to, bohužel, příliš neděje). Oranžové happeningy, které se konají dodnes, se ale neomezují na politické otázky, právě naopak, snaží se otvírat problémy celospolečenské a – slovy samotného Waldemara Fydrycha – lidské. Právě onen lidský rozměr se v současné době z politiky bohužel vytrácí a nahrazuje ho populismus.

 

Let mediálním světem dnes zakončíme průletem nad státní hranicí. Jako doplněk k tématu si dovolujeme doporučit – nakonec i vzhledem k blížícím se prázdninám – jeden výlet po hřebenech Rychlebských hor. Vydáte-li se z českého Javorníku nebo polského města Łądek Zdrój vzhůru na Borůvkovou horu a po zdolání vrchu se budete držet modré turistické značky, dojdete na dvě místa, která pamatují tajná setkání českých a polských disidentů – Koníček a Černý kout. Na prvním z nich se představitelé opozice 25. června 1989 symbolicky potkali na jednom z posledních střetnutí, na druhém proběhlo zase poslední „pašování“ samizdatů 18. listopadu 1989. Hraniční stezka mezi borůvkovými keři připomene i starší paměť místa, kdy se Račímu údolí říkalo Krebsgrundtall. Černá písmena C a P na červeno-bílých patnících nezakrývají původní vyryté litery CS a D… 

 

Více o výletu po hřebeni hor viz také Martin Janoška: Hřebenovka Rychlebských hor, jedna z nejhezčích u nás

Obrazový doprovod najdete ve Fotogalerii

 

Martin Novák: KSČ reagovala na Několik vět jako umírající kobyla (Nejen rozhovor s Janem Rumlem)

Rozhovor s Waldemarem „Majorem“ Fydrychem, kulturní čtrnáctideník A2 (12/2009)

 

Napsali jsme:

Hana Mátlová: Hodím po tobě pomerančem! Co a proč byla Pomerančová alternativa?

 

 

Lucie Kněžourková

23. 06. 2009

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1133284 návštěv, dnes zatím 172 (2 online).