NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Polské festivalování v Uherském Hradišti

Ve dnech 23. června až 2. srpna proběhne ve Vratislavi mezinárodní filmový festival Era Nowe Horyzonty. Je to celkem mladá filmová přehlídka, letos se bude konat teprve po deváté. I přesto má ale velké ambice. Každý rok prezentuje originální, novátorské filmy z celého světa, jež dokáží vzbudit údiv, zájem o další snímky, ale i nechuť a pobouření. V podobném termínu (24. června – 2. srpna) proběhne značně starší (už 35. ročník) festival – Letní filmová škola Uherské Hradiště. Český festival se naopak soustřeďuje spíše na prezentování zaručených tutovek.

 

Polští filmoví fanoušci se na letošní Letní filmové škole opravdu nebudou nudit. Celkem bude promítnuto 24 polských filmů – od těch starších (např. Vlak z roku 1959) až po ty nejnovější (např. jen několik měsíců staré Kolik váží trojský kůň?). Skoro všechny filmy uvidíme v rámci cyklu Visegrádský horizont, pouze Fígle, poslední snímek Andrzeje Jakimovského, budou uvedeny v sekci Zvláštní uvedení. Visegrádský horizont se soustřeďuje na filmovou tvorbu zejména našich sousedů, představuje portréty známých režisérů a herců, ale věnuje se i začínajícím autorům. Nejvíce prostoru v rámci polské sekce se dostalo Magdaleně Piekorz, mladé režisérce, která je českému divákovi známa hlavně svými Šrámy. Zhlédneme její krátké i celovečerní filmy, na některých projekcích bude autorka čestným hostem. Jiným hostem z Polska bude filmový historik a kritik Tadeusz Lubelski, jenž uvede dva filmy Polské filmové školy - Jak být milovaná a Na shledanou zítra, a také osobitý snímek Andrzeje Wajdy – Vše na prodej (čili „polské 8 a půl“). Ze starších filmů na návštěvníky dále čeká válečná komedie Giuseppe ve Varšavě a psychologické drama Jowita v hlavních rolích se Zbyszkem Cybulským. Polskému Jamesu Deanovi je věnován ještě jiný snímek – Zbyšek. Jedná se o kompozici záběrů a scén z různých filmů, která tvoří portrét jednoho z nejoriginálnějších polských herců. Z nových filmů stojí za zmínku především dílo oblíbené u polské kritiky – 33 scén z života Małgorzaty Szumowské. Mezi hranými filmy najdeme i dva dokumenty – 88 mm od Evropy (nominace na Oscara) a Uslyšte můj křik. A pro ty, kteří se chtějí na festivalu hlavně zasmát je připravena už výše zmíněná komedie Juliusza Machulského – Kolik váží trojský kůň?, v níž se autor s humorem a nostalgií vrací do 80. let.

 

 

Seznam všech promítaných polských filmů:

 

33 scén z života / 33 sceny z życia (2008, Małgorzata Szumowska)

89 mm od Evropy / 89 mm od Europy (1993, Marcel Łoziński)

Děvčata ze Šimanova / Dziewczyny z Szymanowa (1997, Magdalena Piekorz)

Ferdydurke / 30 Door Key (1991, Jerzy Skolimowski)

Fígle / Sztuczki (2007, ... )

Františkánská spontaneita / Franciszkański spontan (1998, Magdalena Piekorz), hosté: Magdalena Piekorz

Giuseppe ve Varšavě / Giuseppe w Warszawie (1964, Stanisław Lenartowicz)

Jak být milovaná / Jak być kochaną (1962, Wojciech Jerzy Has), hosté: Tadeusz Lubelski

Jowita (1967, Janusz Morgenstern)

Katyň / Katyn (2007, Andrzej Wajda)

Kolik váží trojský kůň? / Ile waży koń trojański? (2009, Juliusz Machulski)

Labyrint / Labirynt (2001, Magdalena Piekorz), hosté: Magdalena Piekorz

Mezi pravdou a fantazií / Między prawdą a wyobraźnią (2006, Tadeusz Bystram)

Na shledanou zítra / Do widzenia, do jutra (1966, Janusz Morgenstern), hosté: Tadeusz Lubelski

Najít, spatřit, pohřbít / Znaleźć, zobaczyć, pochować (2001, Magdalena Piekorz)

Popis osoby / Rysopis (1964, Jerzy Skolimowski)

Přistěhovalci / Przybysze (1999, Magdalena Piekorz)

Slyšte můj křik / Usłyszcie mój krzyk (1991, Maciej Drygas)

Šrámy / Pręgi (2004, Magdalena Piekorz)

Usínání / Senność (2008, Magdalena Piekorz), hosté: Magdalena Piekorz, Małgorzata Kożuchowska

V offsajdu / Boisko bezdomnych (2008, Kasia Adamik)

Vlak / Pociąg (1959, Jerzy Kawalerowicz)

Vše na prodej / Wszystko na sprzedaż (1968, Andrzej Wajda), hosté: Tadeusz Lubelski

Zbyšek / Zbyszek (1969, Jan Laskowski)

 

 

Panorama filmové kritiky 2

 

Podruhé letos proběhne Panoráma filmové kritiky, čili programový cyklus, jenž „je věnovaný hlubší reflexi filmové tvorby čtyř národních kinematografií visegrádského prostoru – české, slovenské, polské a maďarské. Panorama filmové kritiky má za cíl každoročně soustředit filmová periodika z vybraných zemí k prezentaci zásadních aspektů visegrádské filmové kultury. V letošním roce probíhá výběr podle křížového pravidla, tj. národní časopisy sestavují filmový program ze sousedních kinematografií – takovým překřížením národních hledisek vznikne úrodná výchozí půda pro diskusi. Tématem, k němuž se vybrané filmy mají vztahovat, jsou „Zlomové letopočty“, chápané jako mezníky obecně historické i kinematografické”. Polským partnerským časopisem pro letošní cyklus je Kwartalnik filmowy.

 

 

Doprovodný program

 

Na své si v Uherském Hradišti přijdou nejen cinefilové ale také nejeden muzikofil. Ten bude mít možnost navštívit koncert polské kapely Napszykłat, jenž „je jednou z nejoriginálnějších současných polských kapel a vycházející hvězdou středoevropské alternativní scény, která naživo disponuje ohromující energií. Suverénně osciluje na pomezí hip hopu a temné elektroniky, rocku, noise či ambientu. Kromě samplů a syntetických zvuků používá i živé bicí a kytaru. Kombinací těchto všech prvků vytváří nervní hutnou hudební vizi 21. století”.

 

Festival myslí i na návštěvníky, kteří si budou chtít odpočinout od filmů a hudby. V prostorách kina Hvězda budou moci navštívit výstavu Polský filmový plakát, kde budou vystavena díla Jana Lenici, Romana Cieślewicze, Franciszka Starowieyského, Wiktora Górky a jiných.

 

 

Oficiální stránky LFŠ

Více informací o filmech na filmpolski.pl

 -hm-

20. 07. 2009

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1146032 návštěv, dnes zatím 481 (5 online).