NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

70. výročí vypuknutí 2. světové války: výstava, koncerty, filmy

Polský institut v Praze zve na cyklus akcí věnovaných 70. výročí vypuknutí 2. světové války:

 

Vernisáž výstavy A přišel ten den…

Polský institut v Praze, Malé náměstí 1, Praha 1

1.září 2009, 16.00

 

Válka vzala milionům lidí jejich nejbližší, domov, změnila jejich osudy... Těm všem je věnována výstava, kterou jsme připravili k 70. výročí začátku druhé světové války. Seznámíme se na ní s osudy několika ze statisíců lidí deportovaných z okupovaného Sověty východního Polska do Střední Asie v letech 1939 - 1941.

 

When You Say Freedom…

Mezinárodní rockový koncert

Palác Akropolis, Kubelíková 27, Praha 3

1.září 2009, 18.30

 

Přesně před 70. lety si Hitler a Stalin rozdělili středo-východní Evropu. Nyní hudebníci z Polska a Pobaltí vrací úder. Hvězdy nezávislé hudební scény z Polska, Lotyšska a Estonska vystoupí na mezinárodním koncertě k 70. výročí paktu Ribbentrop – Molotov a vypuknuti 2. světové války v pražském klubu Palác Akropolis 1. září od 18.30 hodin.

 

Koncert When You Say Freedom…, který se uskuteční v den výročí německého útoku na Polsko v roce 1939, shromáždí na scéně nesmírně zajímavý hudební mix. Především se můžete těšit na legendárního polského kytaristu a skladatele Wojciecha Waglewského (frontmana kultovní Voo Voo - kultovní kapely 80. a 90. let), který se představí spolu se svými syny – experimentální hudební formaci Fisz Emade, která patří mezi špičku polského hip-hopu. V projevu tohoto „rodinného podniku“ se mísí snad všechny představitelné hudební vlivy, od rocku přes jazz a soul až ke country.

 

Před koncertem Waglewských vystoupí dvě mladé kapely z Pobaltí: Double Faced Eels (lotyšský alternativní pop-rock) a Ans. Andur – indie rock z Estonska.

 

Vstupenky v ceně 50 Kč lze zakoupit v Paláci Akropolis nebo v síti Ticketpro.

 

Katyň v ČT 1

3. září, 20.00

 

Výročí začátku druhé světové války si můžeme připomenout i díky České televizi, která na svém prvním programu uvede oceňovaný film Andrzeje Wajdy Katyň. Snímek vypráví o osudech polských důstojníků, zmasakrovaných sovětskou tajnou policií NKVD roku 1940.

 

Filmové projekce v Polském institutu:

 

Přehlídka vítězů 1939
(Defilada zwycięzców, 2007, 48 min.), rež. Grzegorz Braun a Robert Kaczmarek
Pochod osvoboditelů (Marsz wyzwolicieli, 2009, 56 min.), rež. Grzegorz Braun
8. září, 18.00

Vypravěčem obou dokumentů je Viktor Suvorov, který klade prosté otázky o propuknutí druhé světové války. 22. září 1939 se v Brestu nad Bugem konala společná přehlídka obrněných oddílů wehrmachtu a Rudé armády. Na čestné tribuně stáli bok po boku legendární vojenští velitelé: generál Heinz Guderian a Semjon Krivošejn. „Udivující je všeobecně přijímaný názor, že Německo rozpoutalo válku, protože napadlo Polsko, zatímco Sovětský svaz, i když učinil totéž a v témže měsíci, za agresora považován není. Ba co víc, obecně se má za to, že se v se letech 1939 – 1941 této války nezúčastnil,“ zamýšlí se Suvorov.
 Po promítání beseda s režisérem.

 

Všechno, co je nejdůležitější (Wszystko, co najważniejsze..., 1992, 98 min.)

Režie: Robert Gliński
Hrají: Ewa Skibińska, Krzysztof Globisz, Adam Siemion
15. září, 18.00

Filmové zpracování autobiografické knihy Oly Watové, manželky básníka Aleksandra Wata. Wat, slavný polský básník – futurista, ve třicátých letech patřil k bohémě sympatizující s komunismem. Jeho žena Ola byla ozdobou varšavských literárních salónů. Začíná druhá světová válka. Watovi jsou Židé, bojí se Němců. Z Varšavy prchají na východ. Zde je však zaskočí sovětská okupace...

 

Lvi Westerplatte (Lwy Westerplatte, 1997, 39 min.), rež. Krzysztof Pulkowski

24. září, 18.00


Autor našel obránce Westerplatte v předvečer jejich setkání s vojáky wehrmachtu, kteří jejich pozici napadli při zahájení války. Odpustili svým protivníkům?
 Po promítání beseda s režisérem.

 

Více informací na http://www.polskyinstitut.cz

 

-red-

26. 08. 2009

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1131733 návštěv, dnes zatím 403 (5 online).