NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Vyšla nová povídka G. Herlinga-Grudzińského

30. listopadu 2006 se literární odkaz Gustawa Herlinga-Grudzińského dočkal (i více než šest let po smrti tohoto autora) dalšího obohacení - péčí nakladatelství Wydawnictwo Literackie v Krakově se nám do rukou dostává dosud nevydaná Herlingova povídka Wędrowiec cmentarny.

 

Polský literární vědec Zdzisław Kudelski (mj. autor publikací Pielgrzym Świętokrzyski: Szkice o Herlingu-Grudzińskim a Studia o Herlingu-Grudzińskim) nalezl v roce 2002 v pozůstalosti Gustawa Herlinga-Grudzińského do té doby neznámou povídku nazvanou Wędrowiec cmentarny. Její rukopis byl zapsán na 95 stranách kalendáře na rok 2000. Povídka, jež měla být původně součástí většího literárního cyklu, rozvíjí téma masakru v Srebrenici v roce 1995. Události ve Srebrenici nám v knize připomene její hlavní hrdina, fiktivní poručík srbské armády, jenž se ukrývá před Haagským tribunálem, putuje po Evropě a přespává na nejrůznějších evropských hřbitovech.

 

Herlinga vždy zvláštním způsobem přitahovalo téma zla - kde se v člověku bere, kde má své hranice, jak ho můžeme poznat, a tím snad i porazit? Tentokráte si za původce takového zla zvolil postavu vcelku průměrnou, obyčejnou, na první pohled jednoho z nás...

 

"Można przypuszczać, że opowiadanie Wędrowiec cmentarny powstało z porażającej świadomości pisarza, że okrutne rzezie, czystki etniczne, bestialskie mordy wcale nie należą do odległej przeszłości. Wystarczy aby powstały odpowiednie warunki, a znów się powtórzą, choćby w sercu Europy, jak w Srebrenicy, gdzie Serbowie mordowali swoich bośniackich sąsiadów. Ponieważ zło, zdaniem Herlinga, jest nieusuwalną częścią ludzkiej natury i każdy z nas w sprzyjającej sytuacji, każdy tzw. przyzwoity człowiek może stać się bestią. Świadomość tego nie oznacza kapitulacji, przeciwnie – jest częścią gorzkiej i pozbawionej złudzeń wiedzy o naturze człowieczej." - píše Zdzisław Kudelski.

 

Wędrowiec cmentarny vznikl pravděpodobně těsně před autorovou smrtí v roce 2000. Rukopisnou verzi textu připravil k vydání a opatřil komentářem právě Z. Kudelski.

 

Recenzi povídky Wędrowiec cmentarny (autorem je Przemysław Czapliński) najdete zde.

Již výše zmíněný Zdzisław Kudelski je také autorem několika zajímavých rozhovorů, které s Gustawem Herlingem-Grudzińským natočil v Neapoli v roce 1996. Část z nich můžete najít např. na této adrese.

 

-mb-

04. 01. 2007

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1130315 návštěv, dnes zatím 149 (5 online).