NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Říjen s polským filmem

Pražské kino Aero představilo před několika málo dny pod názvem Polský film proti totalitě polskou kinematografii 70. a 80. let reflektující život v reálném polském komunismu. Nebýt podivuhodných dramaturgických přehmatů, v jejichž rámci mohli diváci shlédnout nejprve Wajdova Člověka ze železa z roku 1981 a až na druhý den první díl tohoto volného diptychu – o čtyři roky staršího Člověka z mramoru, jednalo by se patrně o jeden z podzimních filmových zážitků. Starší polské snímky nevídáme na našich plátnech zase tak často. Wajdovy filmy o falšované realitě 50. let (Člověk z mramoru je dodnes, i když ho už takřka notoricky znáte, brilantně vysoustruhovaným opusem oživujícím – a neprvoplánově demaskujícím – filmové týdeníky komunistické propagandy, až byste hlavnímu hrdinovi Birkutovi s chutí zatrhli jeho – s odpuštěním – pitomý údernický úsměv původně nadšeného budovatele Nové Huti) či o gdaňských stávkách památného roku 1980 (v Člověku za železa naopak dominuje autentická atmosféra stávkujících loděnic nad pečlivě vystavěným příběhem) však nejsou jedinými příklady toho, kterak se polská kinematografie vypořádávala s reflexí vlastní komunistické reality. Přehlídka v kině Aero nabídla i Náhodu Krzysztofa Kieślowského s Bogusławem Lindou v hlavní roli nebo zajímavý snímek Dreszcze (s českým titulem Trauma) Wojciecha Marczewského, obrázek ideologické masáže polské nejmladší generace v obřích pionýrských táborech přelomu 70. a 80. let.

 

Pokud jste v Aeru nestihli snímek Výslech Ryszarda Bugajského z roku 1982, máte možnost navštívit jej v úterý 13. října od 18:00 v Polském institutu v Praze. Film, jemuž dominuje Krystyna Janda v titulní úloze vyslýchané zpěvačky Antoniny, je dalším obrazem těžkých 50. let, tentokráte zacíleným na mechanismy fungování Státní bezpečnosti a její kruté praktiky uplatňované vůči neposlušným občanům. Původně lehkomyslná Antonina projde během dvouhodinové stopáže snímku náročnou zkouškou charakteru... Výslech mohl být v Polsku promítán až po roce 1989 a řadí se mezi klíčová „antikomunistická“ díla polské kinematografie.

 

V říjnu se však můžete seznámit i se současnou polskou hranou a dokumentární produkcí. V rámci přehlídky Současná filmová tvorba – střední Evropa se v Maďarském kulturním středisku (Rytířská 26, Praha 1) představí např. Jacek Bławut se svým snímkem Ještě není večer z neortodoxního prostředí domova pro vysloužilé herce, již zmíněný Ryszard Bugajski s historickou sondou do života vůdce diverzních jednotek Kedywu Zemské armády Augusta Emila Fieldorfa s krycím jménem Nil (Generál Nil) nebo dva dokumenty, na nichž se podílel Jacek Petrycki – Město bez boha o projektu „socialistického města budoucnosti“, tedy Nové Huti, a snímek Budoucímu, jenž je hraným dokumentem o pěti varšavských básnících, kteří zahynuli během druhé světové války. Kompletní přehled prezentovaných polských snímků najdete níže.

 

Se dvěma filmy z přehlídky Současná filmová tvorba – střední Evropa se setkáte i ve dnech 20.–21. října v kině Oko (F. Křížka 15, Praha 7) v rámci minifestivalu prezentujícího nejnovější filmové počiny našich severních sousedů. Na programu je nejen již zmíněný film Generál Nil (20. října, 19:00; po promítání bude následovat beseda s režisérem), ale i aktuální polský filmový hit – zpracování i u nás známého románu mladé prozaičky Doroty Masłowské Červená a bílá v režii Xaweryho Żulawského (21. října, 20:30). Jednu z postav, kterou na své cestě od nevydařeného vztahu potkává hlavní hrdina, sídlištní frajírek Silnej, si v něm zahrála sama autorka literární předlohy. Trojlístek filmů v Oku doplňují oceňované Fígle Andrzeje Jakimowského (21. října, 18:00).

 

Budete-li si chtít na závěr zavzpomínat na staré dobré polské komedie, 27. října zahajuje Polský institut cyklus Kultovní polské komedie promítáním Hydrozagadky Andrzeje Kondratiuka z roku 1970. Po tom, proč ve varšavských potrubích vysychá za letních veder voda, v ní pátrá velmi svérázný detektiv, jaksi nezapadající do nudné reality Polské lidové republiky...

 

 

 

Současná filmová tvorba – střední Evropa:

 

Třísky (Drzazgi)

2008, 103 min.

Režie: Maciej Pieprzyca

Hrají: M. Hycnar, A. Pawlicki, K. Piechota, K. Ogłoza, M. Pieczatowski

Tragikomický příběh popisuje pár všedních dnů ze života několika mladých lidí v jednom slezském městečku. Marta plánuje svatbu, Robert sleduje o sobotním odpoledni zápas jeho milovaného klubu a Bartek končí svá studia. Jejich cesty se skříží během jednoho zdánlivě obyčejného víkendu. V podstatě se vůbec nechtěli setkat, osud jim ale nedal na výběr.

 

Červená a bílá (Wojna Polsko-Ruska)

2009, 108 min.

Režie: Xawery Żulawski

Hrají: B. Szyc, R. Gąsiorowska, M. Strzelecka, S. Bohosiewicz, A. Prus, M. Czerwińska, D. Masłowska

Na letošním festivalu v Gdyni hned dvakrát oceněný film získal Stříbrné lvy a představitel hlavní role Cenu za nejlepší mužský herecký výkon. Adaptace literárního debutu Doroty Masłowské.

 

Ještě není večer (Jeszcze nie wieczór)

2008, 96 min.

Režie: Jacek Bławut

Hrají: J. Nowicki, N. Andrycz, S. Bohosiewicz, E. Krasnodębska, I. Kwiatkowska

Příběh z prostředí Skolimowa u Varšavy – domova pro vysloužilé herce začíná příchodem nového penzisty, který doposud žil bohémským životem, nesnáší senilní prostředí domova důchodců a navrhne jim, aby si zahráli Goethova Fausta pro osazenstvo místní věznice. V průběhu zkoušek na představení se seznámíme s příběhy několika starších herců a hereček, jejich vášně, starosti a životní tragédie. Ve filmu se objeví celá řada někdejších polských hereckých hvězd. Než film vznikl, dva herci, kteří v něm měli hrát, zemřeli. Dva další zemřeli po jeho natočení, ale měli ještě čas se dozvědět, že film byl vybrán pro prestižní polský filmový festival ve Gdyni, kde získal několik ocenění.

 

Generál Nil (Generał Nil)

2009, 125 min.

Režie: Ryszard Bugajski

Hrají: O. Łukaszewicz, A. Jachiewicz, M. Emilianowicz, A. Cieślak, Z. Stryj, J. Rozenek

Historický filmový snímek se pokouší rekonstruovat poslední roky dramatického života legendárního bojovníka za svobodu, vůdce Kedywu Armii Krajowej, ústředí diverzních a sabotážních jednotek polské podzemní armády za druhé světové války. August Emil Fieldorf s krycím jménem Nil byl po válce zatčen příslušníky sovětského NKVD... Polští soudci, kteří nad ním vynesli rozsudek smrti za to nikdy nebyli potrestáni. Příběh jedné z nejvýznamnějších postav protiněmeckého odboje v celé okupované Evropě, jehož osudy odráží tragédii střední a východní Evropy v područí dvou totalitních režimů.

 

Rysa (Prasklina)

2008, 84 min.

Režie: Michał Rosa

Hrají: J. Jankowska-Cieślak, K. Stroiński, T. Marczewska, E. Telega, M. Marcheluk

Joanna a Jan jsou poklidným dlouholetým manželstvím, jednoho dne vyjde najevo, že byl Jan možná spolupracovníkem tajné policie za minulého režimu a donášel na Joanina otce. Nepotvrzená podezření postupně vnášejí do vztahu stín. Jadwiga Jankowska-Cieślak získala za mistrovské ztvárnění hlavní postavy polskou filmovou cenu Orel za nejlepší herecký výkon.

 

Dokumenty:

Město bez boha (Miasto bez boga)

2009, 55 min.

Realizace: Jacek Petrycki, Grzegorz Eberhardt

Dokument o krakovské čtvrti Nowa Huta (Nová Huť), postavené v letech 1949-51, původně projektované jako samostatné modelové socialistické město, podobně jako tehdy u nás Havířov. Nowa Huta měla být prvním „městem bez Boha, bez církve“ v Polsku, a stala se místem největších válek o víru a později i války s doktrínou, která je stvořila. Na počátku byla vynášeným symbolem socialismu – později se stala zářným příkladem úpadku tohoto systému. Film dokumentuje příběh jedné typické novohutské rodiny.

 

Budoucímu (Do potomnego)

2004, 51 min.

Režie: Antoni Krauze

Kamera: Jacek Petrycki

Hrají: D.Wnuk, J. Radek, M. Przybylski, B. Porczyk

Hraný dokument o tragickém osudu pěti mladých varšavských básníků, kteří zahynuli během II. světové války: Krzysztofa Kamila Baczyńského, Tadeusze Gajcyho, Zdzisława Stroińského, Andrzeje Trzebińského a Wacława Bojarského. Ve filmu se objeví dokumentární záběry z období okupace a Varšavského povstání, inscenace autentických válečných i poválečných situací a obrazy současné Varšavy. Vypravěčem je Witold Zalewski, voják oddílu, ve kterém válčili Gajcy a Stroiński. V první noc povstání přečetl deník Gajcyho, který zůstal v opuštěném konspiračním lokálu poblíž varšavské čtvrti Nový Svět. Deník později shořel i s domem.

 

Herci (Aktorzy)

2009, 28 min.

Realizace a kamera: Tomasz Wolski

Dokument z natáčení filmu Ještě není večer. Kamera sleduje mimo jiné Ninu Andrycz, Romana Kłosowského, Beatu Tyszkiewicz a Irenu Kwiatkowskou (které tehdy bylo 97 let) v přestávkách mezi natáčením filmových scén. Při čekání na další klapku poznáme nejen kulisy vzniku hraného filmu, ale také za léta navrstvené sympatie či konflikty mezi herci vystupujícími ve filmu Jacka Bławuta.

 

52 procent

2007, 19 min.

Režie: Rafał Skalski

Dokument natočený v rámci cyklu "Rusko – Polsko. Nový pohled“ posbíral hned několik ocenění na festivalech v Krakově, Lodži, Pamploně a dalších. Příběh Ally, která touží stát se baletkou. Po několikáté se zkouší dostat na slavnou Ruskou baletní akademii A. Vaganové v Petrohradě. Přijímací zkoušky jsou extrémně těžké. Alla musí dodatečně cvičit, aby si prodloužila nohy, protože nemá správné proporce. 52 % je ideální poměr délky nohou k výšce.

 

Semena (Nasiona)

2005, 27 min.

Režie: Wojciech Kasperski

Mezinárodně oceněný filmový dokument z cyklu "Rusko – Polsko. Nový pohled". V chatrči na okraji vesnice v altajských horách žije v bídě početná rodina zavržená společností. Kdysi tu došlo ke strašné tragédii a dnes všichni – rodiče i jejich děti – platí za starý hřích.

 

(Zdroj: Polský institut)

 

Michala Benešová 

11. 10. 2009

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1133263 návštěv, dnes zatím 151 (4 online).