NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Zvuky a dozvuky Solidarity (3. 11. 2009)

Ve dnech 3. – 5. listopadu 1989 se ve Vratislavi konal Festival nezávislé československé kultury. Akce byla dovršením dlouholeté spolupráce polské protikomunistické opozice a českého disentu v rámci Polsko-československé solidarity. Díky převratným demokratickým změnám v Polsku se ve Vratislavi mohli svobodně potkat zástupci českého exilu a domácí opozice (alespoň ti z nich, kteří se dostali přes uzavřené hranice). Tisíce mladých Čechů zde poprvé slyšelo naživo Karla Kryla či Jaroslava Hutku. Z pódia zazněla tehdy několikrát věta: „Příště se setkáme v Praze“. Publikum asi netušilo, že k vyplnění tohoto přání bude stačit méně než měsíc.
 
Pojďme se sejít po dvaceti letech!
 
Koncert s názvem Zvuky a dozvuky Solidarity Polský institut v Praze pořádá díky podpoře a ve spolupráci s Evropským centrem Solidarity (Gdaňsk) přesně na 20. výročí těchto událostí.
 
I po hudební stránce navazuje koncert na naše nejnovější dějiny. K účasti byli pozvány největší hvězdy polské nezávislé scény 80. let – umělci, jejichž hudba byla především pro tehdejší mládež hlasem svobody. Jedná se o Lecha Janerku a kapelu Voo Voo Wojciecha Waglewského. 
 
Solidarita není však pouze záležitostí minulosti. Určitým symbolickým potvrzením aktuálnosti jejího poslání je skutečnost, že Voo Voo bude prezentovat v Praze svůj společný projekt s dynamickou ukrajinskou kapelou Haydamaky, jejíž vzestup je spojený s „Oranžovou revolucí“.
 
Další hudební rozměr večera zajistí legenda českého undergroundu, Pavel Zajíček a jeho DG307. Speciálním česko-polským akcentem bude také krátké vystoupení dvou umělců významně spojených s demokratickou opozici, kteří představí písně národních bardů Polska a Českolovenska: v podání Antoniny Krzysztoń zazní polské překlady Karla Kryla, a naopak Vladimír Merta zazpívá v češtině skladby Jacka Kaczmarského.
 
Informace o kapelách vystupujících na koncertu:

DG 307 (Česko)
Jedna z nejdůležitějších hudebních skupin českého undergroundu, spřátelená s hudebníky z kapely „The Plastic People of the Universe”. Jejich styl spojuje rock s komorními a minimalistickými skladbami, které doplňují texty jednoho z nejoriginálnějších českých básníků a vedoucího celé skupiny – Pavla Zajíčka.
 
Antonina Krzysztoń (Polsko) a Vladimír Merta (Česko)
Antonina Krzysztoń debutovala v roce 1980 na Festivalu zakázané písně v Gdaňsku. Po vyhlášení vojenského stavu začala vystupovat neoficiálně v soukromých bytech, kostelech a vybraných studentských klubech. Mnozí ji znají zejména jako interpretku skladeb barda Pražského jara 68 – Karla Kryla.
Vladimir Merta – písničkář a autor písní. V 80. letech byl jedním z nejdůležitějších českých  nezávislých hudebníků. V textech jeho písní  je znát vliv českého básníka Josefa Hory. V současnosti spolupracuje s židovských souborem „Mišpacha”.
 
Lech Janerka (Polska)
Od konce 70. let vystupoval společně s manželkou Boženou na festivalech studentské písně.  Zakladatel punk-rockové kapely „Klaus Mitffoch. Texty písní reflektovaly realitu PLR 80. let, mnohé z nich obsahovaly skrytou kritiku vládnoucího režimu, a také vyzvání k boji proti němu. V roce 1986 se po odchodu z kapely vydal na sólovou dráhu.
 

Voo Voo (Polsko) a Haydamaky (Ukrajina)
Voo Voo. Kultovní polská skupina, založená v 80. letech. Jejich hudba v sobě spojuje rock, etno-folk a také velkou dávku improvizace. Skupina spolupracovala s mnoha uznávanými hudebníky  z Polska i celého světa.
Haydamaky. Ukrajinská skupina. Její styl je spojením ukrajinského folku a různých vlivů – od Jamajky po Balkán. Základem repertoáru jsou autorské skladby inspirované folklorem, ale hudebníci sahají také rádi k lidovým písním, které interpretují v charakteristickém ska-punkovém stylu.
 
 
Záštitu nad projektem převzali: Václav Havel, dále spoluorganizátor vratislavského festivalu kníže Karel Schwarzenberg, Alexandr Vondra – jeden z významných představitelů Polsko-československé solidarity, a velvyslanec Polské republiky v Praze Jan Pastwa.
 
Před koncertem bude v 19:30 v předsáli divadla Archa zahájena výstava Odkaz s lidskou tváří věnovaná činnosti Polsko-československé solidarity. Autorem výstavy je historik Petr Blažek.

 

Zvuky a dozvuky Solidarity

3. 11. 2009, 20.00 Divadlo Archa, Na Poříči 26, Praha 1

– rockový koncert k výročí polské předehry k Sametové revoluci
pod záštitou Václava Havla, Karla Schwarzenberga, Alexandra Vondry a velvyslance Jana Pastwy

 

Vstupenky v ceně 160 Kč (pro studenty a seniory za 80 Kč) lze zakoupit v divadle ARCHA nebo v síti TICKETPRO.


Koncert se koná za podpory Evropského centra Solidarity.


Zdroj textu: Polský institut


-red-

30. 10. 2009

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1146698 návštěv, dnes zatím 92 (2 online).