NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Čestný doktorát UK pro Adama Michnika

Jedním z hostů, který se v Praze objeví mimo jiné v souvislosti s dvacátým výročím tzv. sametové revoluce, bude i polský historik a novinář, někdejší disident a jedna z tváří Solidarity, nynější šéfredaktor deníku Gazeta Wyborcza Adam Michnik. Karlova univerzita v Praze mu při této příležitosti udělí čestný doktorát. Doktorát honoris causa v oblasti filosofických věd bude Adamu Michnikovi předán na slavnostním zasedání akademické obce pořádaném u příležitosti výročí 17. listopadu, a to v pátek 13. listopadu 2009 v 15.00 hodin ve Velké aule historické budovy Karolina (Ovocný trh 3, Praha 1). Ve stejný den od 10.00 dopoledne se na Filozofické fakultě (místnost č. 104) uskuteční i setkání akademické obce s Adamem Michnikem.

 

Adam Michnik (1946) studoval historii na Varšavské univerzitě, kde mu bylo studium nejprve dvakrát přerušeno (nejdříve za rozšiřování slavného dopisu Jacka Kuroně a Karola Modzelewského „straně a vládě“, posléze za zorganizování diskuse s filosofem Leszkem Kołakowským), aby byl po březnových událostech roku 1968 definitivně vyhozen, a navíc odsouzen ke třem letům vězení. Historii dostudoval v 70. letech v Poznani, ve druhé polovině 70. let se aktivně zapojil do aktivit Výboru na obranu dělníků, spolupracoval s řadou podzemních polských časopisů. Ke konci 80. let se dostal do nejužšího kruhu spolupracovníků Lecha Wałęsy a v roce 1989 byl jednou z nejvýraznějších postav jednání vlády s opozicí u tzv. Kulatého stolu. V témže roce zakládá noviny Gazeta Wyborcza, původně sloužící jakožto předvolební tribuna opozičního Wałęsova Občanského výboru. V jejich čele zůstal (přes pozdější neshody např. právě s Wałęsou) dodnes a Gazeta Wyborcza se stala vedle deníku Rzeczpospolita nejvlivnějším a nejkvalitnějším polským periodikem. Krátce byl také poslancem polského Sejmu. Kritiku zejména z pravicových řad si v posledních letech vysloužil především za svůj negativní vztah k otázce lustrací.

 

Filozofická fakulta navrhla čestný doktorát pro Adama Michnika již před více než dvěma lety, tehdy však kolegium rektora Karlovy univerzity tento návrh bez většího odůvodnění zamítlo. Není bez zajímavosti, že podobný problém řešila před deseti lety rovněž Univerzita Palackého v Olomouci, Vědecká rada tamější Filozofické fakulty však v roce 1998 udělení čestného doktorátu odmítla, „a to z toho důvodu, že neshledala konkrétní vztah A. Michnika – jinak všeobecně uznávané významné osobnosti mezinárodního věhlasu – k Univerzitě Palackého v Olomouci“ (jak referovalo tehdejší červnové číslo Žurnálu UP). 13. listopadu dozajista přijde na přetřes i tato otázka...

 

Michala Benešová 

06. 11. 2009

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1146680 návštěv, dnes zatím 74 (5 online).