NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Polské číslo Revue Prostor v Polském institutu (14. ledna 2010)

Revue Prostor, společensko-kulturní čtvrtletník konzervativního ladění vydala koncem loňského roku své osmdesáté čtvrté číslo. Téma Polsko vzdálené nebo blízké uvozuje v úvodníku pod titulkem Polská otázka její šéfredaktor Milan Hanuš. U našich severních sousedů podle něj probíhá kulturní a ideový zápas o budoucnost Polska, ale i o duši, tedy o budoucnost celé Evropy. Zápas měly vyvolat polské konzervativní elity, když se začaly ptát po autenticitě evropského projektu, pro nějž jsme se my, Češi podle Hanuše rozhodli v okamžiku vstupu do Evropské unie. Konzervativní polskou tradici také představuje větší část z tří desítek textů v aktuálním čísle revue.


Úvodní článek napsal publicista Andrzej Grajewski. Polsko-české vztahy se podle něj snad s výjimkou krátkého období těsně po roce 1990 vůbec nerozvíjely; z Prahy zmizeli polští zpravodajové, Poláci neradi viděli rozpad federativního Československa, po roce 1993 neměla ani česká (ODS), ani polská (SLD) vláda zájem na středoevropské spolupráci. Pokud něco v devadesátých letech přitahovalo polská média, bylo to téma zúčtování s komunismem. Dnes by naším společným zájmem mělo být vymezení proti sudetoněmeckému výkladu moderních německých dějin. Grajewski tak formuluje témata, která ve více či méně věcné podobě prostupují i dalšími publikovanými texty.


Pro poznávání politických tradic jsou nicméně nejpřínosnější dva příspěvky z rubriky diskuse Revue Prostor. Oba redakce převzala z polského Dzienniku a oba se zamýšlejí nad „přirozeností“ liberální demokracie coby „polského“ myšlenkového konceptu. Publicista Andzrej Nowak v článku Liberální demokracie se odtrhla od politické reality zahrnuje pod pojem liberální demokracie Gazetu Wyborczu stejně jako Občanskou platformu a druhé jmenované vytýká programovou rezignaci na politično jako reprezentaci zájmů společnosti. Sociolog Paweł Śpiewak naopak považuje polskou společnost za přirozenou součást evropské liberální kultury s vědomím toho, že kulturní étos liberalismu je čímsi zásadně jiným, než je liberální ideologie, která jde v Polsku obvykle ruku v ruce s pravidly nelítostného tržního hospodářství a nechutí k etatismu.


Polské číslo Revue Prostor bude představeno ve čtvrtek 14. ledna od 18.00 v Polském institutu v Praze (Malé nám. 1, vchod Karlova 27).


Součástí prezentace bude i debata o česko-politických kulturních a politických vztazích, které se zúčastní senátor Petr Pithart, novinářka Petruška Šustrová, redaktor krakovské revue Arcana Maciej Urbanowski a ředitel Polského institutu Maciej Szymanowski.

 

Obsah polského čísla Revue Prostor

Revue Prostor 

Pozvánka na akci na webu Polského institutu

 

-pe- 

10. 01. 2010

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1147119 návštěv, dnes zatím 513 (3 online).