NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Sedmnácté Paszporty Polityki rozdány

Sedmnácté Paszporty Polityki pro nejinspirativnější tvůrce loňského roku v šesti, respektive sedmi kategoriích (film, divadlo, literatura, vážná hudba, populární hudba, vizuální umění a speciální cena "Kreator Kultury") znají od úterka své majitele. Ve Starém divadle ve Varšavě byli oceněni umělci, kteří jsou dle poroty originálními a konvencemi, módními trendy či jakoukoli cenzurou nespoutanými osobnostmi polské kulturní sféry. Za připomenutí přitom stojí "povzdech" letošních porot (každá kategorie má svou vlastní odbornou porotu), že na poli umění a kultury byl loňský rok v Polsku zvláště bohatý – a výběr laureátů tedy obzvlášť nelehký. I proto byli poprvé v historii cen časopisu Polityka vyhlášeni dva vítězové kategorie Film – Xavery Żuławski a Borys Lankosz, dva režiséři, kteří (dle slov porotců) dokázali po dlouhé době opět přivést Poláky do kin na polský film. Mezi oceněnými i nominovanými letos najdeme i řadu debutantů, takže lze doufat, že podobný "nářek" nad množstvím zajímavých osobností a originální děl či počinů zaslechneme z úst porotců i v příštích letech. Rozhovory s jednotlivými laureáty letošních cen přinesou příští čísla časopisu Polityka.

 

Laureáti cen Paszporty Polityki v jednotlivých kategoriích:

 

Film: Borys Lankosz (1973) – filmový režisér. Cenu získal za svůj loňský filmový hraný debut Rewers, "naruby obrácený" pohled na polskou realitu 50. let, obdařený notnou dávkou smyslu pro satiru, karikaturu a groteskní humor a zajímavý i obrácením pozornosti na "prostého člověka". Slovy poroty, "za nowe spojrzenie na historię Polski, bez patosu i uproszczonych ocen. Za wyrafinowane poczucie humoru oraz świetną pracę z aktorami."

Xavery Żulawski (1971) – režisér a scénárista. Oceněno bylo jeho filmové zpracování románu Doroty Masłowské pod názvem Wojna polsko-ruska. Příběh "dresaře" Silnýho se odvíjí v bleskurychlém postmoderním rytmu, jako v dlouhém hudebním klipu. Jeden syrový obraz střídá druhý, nechybí místy poněkud drsný humor ani pokus o vystižení duchovní prázdnoty dnešní mladé generace. Cenu si dle poroty zasloužil mimo jiné za "ekranizację autorską i odkrywczą, a zarazem bliską duchowi powieściowego oryginału. Za dzieło wirtuozerskie formalnie, inteligentne, zabawne i skłaniające do myślenia."

 

Divadlo: Sandra Korzeniak (1976) – do roku 2008 herečka Starého divadla v Krakově, dnes členka souboru varšavského Dramatického divadla. Jméno si získala zejména za role v představeních Krystiana Lupy (Markétka v dramatizaci Bulgakovova románu Mistr a Markétka, Marilyn Monroe ve hře Persona. Tryptyk/Marilyn). Paszport Polityki získala právě za roli v Lupově Personě, kde hraje mladou herečku potýkající se s rolí ikony populární kultury. "...za kreację, która na nowo ustanawia kategorie aktorskiej prawdy i fałszu."

 

Literatura: Piotr Paziński (1973) – spisovatel, šéfredaktor měsíčníku Midrasz. Autor monografie o Joycově Odysseovi (Labirynt i drzewo, 2005) a subjektivního průvodce po Dublinu Dublin z Ulissesem (2008). Paszport Polityki získal za svůj prozaický debut Pensjonat, útlý román příslušníka nemladší generace polských autorů, kteří se vracejí k tématu holocaustu a židovské tradice ("za debiut, który przekonuje, jak mocno i ciekawie brzmi głos trzeciego pokolenia po Holocauście", dle slov porotců). Pensjonat je vrstevnatým obrazem zaniklé reality městečka nedaleko Varšavy, kam se v dávných dobách sjížděli na prázdniny penzionovaní Židé.

 

Vážná hudba: Barbara Wysocka (1978) – herečka Starého divadla v Krakově, absolventka herectví, režie, ale také hry na housle. Nominovaná rovněž v kategorii Divadlo. Cenu v kategorii vážné hudby získala za inscenizaci opery Pád domu Usherů (Zagłada domu Usherów) Philipa Glasse v Národní opeře ve Varšavě, "za błyskotliwy debiut reżyserski, wykazujący zdolność widzenia muzyki i słyszenia teatru." Ve svém operním režijním debutu se vrátila k originálnímu zdroji - Poeově povídce, s akcentem na pozvolný rozpad životů i vztahů obyvatel tajemného zámku.

 

Populární hudba: L.U.C. (Łukasz Rostkowski, 1981) – vzděláním právník, povoláním hudebník, textař, producent, příležitostný "experimentující režisér". Propojuje hiphop s elektronickou hudbou a jazzem, již loni nominovaný na Paszport Polityki za multimediální projekt Planet LUC propojující na jednom nosiči hudbu s literárními texty a filmovými fragmenty. Letošní cenu si vysloužil albem 39/89 Zrozumieć Polskę - "za intelektualny i artystyczny trud zrozumienia Polski bez ideologicznych podpowiedzi." Vlastní hudbu na něm prokládá úryvky autentických projevů politiků, dobových tiskových informací a básní.

 

Vizuální umění: Karol Radziszewski (1980) – malíř, performer, fotograf, autor videoinstalací. Zakladatel a vydavatel magazínu DIK Fagazine. Ve své práci, od komiksů po fotografie, s oblibou pracuje s prvky a symboly masové kultury. Letošním Paszportem Polityki byl oceněn za odvahu a novátorství v roli kurátora kontroverzní výstavy ve varšavské Zachętě. Projekt siusiu w torcik představil v originální autorské koncepci vybraná díla ze sbírek polské Národní galerie. Umění socialistického realismu tak bylo vystaveno vedle op-artových projektů, ke slovu se dostalo téma homosexuality i originální výzdoba jednotlivých výstavních sálů.

 

Speciální cena Kreator Kultury: Paweł Althamer (1967) – sochař, performer, autor krátkých filmů i řady instalací. Proslul jak využíváním nezvyklých materiálů (portréty ze slámy, vlasů), tak propojováním nejrůznějších uměleckých technik a postupů. Do řady svých projektů aktivně zapojuje diváky a návštěvníky, přenáší umění do veřejného prostoru – z jeho iniciativy vznikl ve varšavské čtvrti Praga speciální park se sochami význačných zahraničních umělců.

 

Zdroj: http://www.polityka.pl

 

Michala Benešová

12. 01. 2010

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1130518 návštěv, dnes zatím 352 (4 online).