NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

12. Kino na hranici

„V situaci, kdy se komerční kultury nejbližších sousedů spíše vzdalují, a to více než v době PRL, je taková akce, jako je těšínské Kino na hranici, nenahraditelná a velmi sympatická.“

 

Tadeusz Sobolewski

 

 

Ne přelomu dubna a května proběhne 12. ročník festivalu Kino na hranici. Jako vždy budou jeho hostitelem obě části hraničního města – Cieszyn i Český Těšín. Účastníci budou mít možnost zhlédnout více než 70 filmů z Polska, Čech, Slovenska ale i Maďarska. A právě rozšíření programu o maďarskou sekci může být pro mnohé diváky lákavé. Celkem bude totiž promítnuto deset maďarských filmů, natočených během posledních tří let, které se pravděpodobně neobjeví ani v českých kinech ani na jiné filmové přehlídce. Sekce Maďarské filmové jaro měla svou premiéru před dvěma lety a po roční přestávce (jaro se prý loni do Těšína nedostavilo) se filmy uherského souseda vrací na česko-polská plátna.

 

Jako obvykle budou asi největší atrakcí nové polské, české a slovenské filmy. Některé z nich měly už svou premiéru v českých kinech, jiné jsme měli možnost zhlédnout v rámci menších i větších festivalů, ale velká většina bude pro českého diváka nová. Z polských novinek můžeme doporučit Dom zły Wojtka Smarzowského, Enen Felikse Falka, Mniejsze zło Janusze Morgensterna, Rewers Boryse Lankosza nebo Zero Pawła Borowského.

 

Můžeme se těšit také na čtyři celkem rozsáhlé cykly retrospektiv. První je věnován tvorbě slovenského režiséra Martina Šulíka. Budou se promítat především jeho hrané filmy, ale také několik dokumentů a školních etud. V rámci cyklu Adam Sikora. Retrospektiva budou uvedeny filmy tohoto méně známého režiséra, ale o to významnějšího kameramana. Sikora patří k mladší generaci filmových tvůrců, jako kameraman spolupracuje především s Lechem J. Majewským, ale podílel se také na filmech Cztery noce z Anną Jerzyho Skolimowského nebo Las Piotra Dumały. Právě Las a dalších šest snímků (např. Angelus Lecha J. Majeského) se objeví na česko-polském festivalu. V rámci cyklu Literatura a film organizátoři připravili přehlídku adaptací Josefa Škvoreckého a Kornela Filipowicze. Škvoreckého nemusíme českému divákovi představovat. Kromě Tankového praporu Víta Olmera budou v Těšíně uvedeny i méně známé adaptace děl českého autora. Filipowicz, polský spisovatel a básník, je proslulý především jako autor povídek a novel. Narodil se v Cieszynie, kde také prožil velkou část svého mládí. Na festivalu budou promítnuty filmy, ke kterým Filipowicz sám napsal scénář, např. Trzy kobiety a Głos z tamtego świata Stanisława Różewicze nebo Egzekucja w zoo Jana Rutkiewicze.

 

Co ještě na nás na severní hranici čeká? Nakonec to nejlepší aneb Přijeďte se bát do Těšína. Cyklus Středoevropské filmy hrůzy je pokračováním série projekcí žánrových filmů. Loni to byly filmy science fiction, letos jsou pro nás připraveny horory. Z těch polských upozorněme alespoň na několik krátkých snímků ze série Opowieści niezwykłe z konce 60. let – Ja gorę! Janusze Majewského, Szach i mat Andrzeje Zakrzewského, Mistrz tańca Jerzyho Gruzy, a na film Diabeł Andrzeje Żuławského.

 

Kromě projekcí, které se jako vždy budou konat v kinech Piast a Central a v Divadle Adama Mickiewicze, se můžeme zúčastnit i několika koncertů a výstav. Zahrají nám MIDI LIDI, Noisecut a Mikołaj Trzaska& Ken Vandermark, v Galerii Muzea Śląska Cieszyńského budou k vidění obrazy Adolfa Borna, svá díla vystaví také Martin Šulík a Adam Sikora.

 

Více informací na stránkách festivalu 

 

-hm-

19. 04. 2010

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1130506 návštěv, dnes zatím 340 (2 online).