NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

NOVÉ KNIHY: Nejen pro autogram

Letošní Svět knihy, kde bylo Polsko čestným hostem, byl jako obvykle rájem pro lovce autogramů. Podepisovala se dokonce i Wisława Szymborská (naposledy jí vyšla kniha Okamžik. Dvojtečka. Tady v překladu Vlasty Dvořáčkové v nakl. Pistorius&Olšanská) a fronta během její autogramiády byla delší než u Andrzeje Sapkowského. A jaké další nové knihy se na veletrhu objevily?  


Do Prahy přijela polská hvězda detektivky, Marek Krajewski, s jehož retrokrimi z meziválečné Breslau (dnešní Vratislav) s hlavním hrdinou Eberhardem Mockem se může seznámit i český čtenář (Smrt v Breslau, Konec světa v Breslau a Přízraky Breslau Detektivka dnes v Polsku zažívá boom, především zásluhou spisovatelů jako Krajewski, kteří dokáží vymýšlet zajímavé příběhy, postavy a také období. Klasický filolog a profesor na univerzitě si vybral 30. léta, kdy byla Wrocław jako Breslau německá, a je spolustvořitelem retromódy znovu-objevování historické paměti města. Podobně se na polsko-českém sblížení podílí Mariusz Szczygieł – jeho kniha Gottland je nejprodávanějším titulem nakladatelství Dokořán a v současné době leží na pultech knihkupectví její 9. dotisk, na veletrhu patřila jeho autogramiáda k dalším „hitům“. Komplikovanější inspirace českou tradicí najdeme v nově přeložené knize Pawła Huelle Mercedes Benz (přel. Jan Faber, nakl. Kniha Zlín), který navazuje na vypravěčský styl Bohumila Hrabala. Pro Čechy by mohlo být naopak inspirativní zajímavé a dynamicky se rozvíjející polské drama, které představil jednak výbor Čtyři polské hry (Antologie současného polského dramatu. Helmut Kajzar: Další díl (KaDeWe), Małgorzata Sikorska-Miszczuk: Smrt Člověka-Veverky, Dorota Masłowska: Mezi náma dobrý, Michał Walczak: Amazonie, nakl. Nakonari), jednak nová hra Doroty Masłowské Dva ubohý Rumuni, co uměj polsky (přel. Bára Gregorová, nakl. Fra), inscenovaná v divadle Na zábradlí netradičně v anglické verzi (premiéra 3. června). Nakladatelství Fra, které vedle Protimluvu nebo Knihy Zlín vydává současnou polskou literaturu, přišlo s dalším méně známým jménem – povídkami Lidie Amejko Známé příběhy.

vydala brněnská Moba).


Málo známá a překládaná je u nás polská literatura pro děti, nakladatelství Barrister napravilo tento dluh dokonce čtyřmi tituly – objevil se výbor z těch nejznámějších pohádek O strašném drakovi pod wawelským hradem a jiné polské pohádky v převyprávění Petra Motýla, klasik veršů pro děti Jan Brzechwa ZOO a jiné básně pro děti, ale především dvě zajímavé současné knihy Kačky a žvýkačky Łukasze Dębského a Básně pro strach udělané Małgorzaty Strzałkowské. Blízké jazyky mají výhodu kulturní přeložitelnosti, v případě polštiny a češtiny se navíc setkáváme s nechtěnou „směšností“, jak sousední jazyk vnímají Češi i Poláci. Možná škoda, že básničky nevyšly v zrcadlovém vydání – o kouzlo víc pro děti, ale především pro rodiče.


Zapadnout by ale neměla kniha básníka Zbigniewa Herberta Barbar v zahradě (přel. Josef Mlejnek, nakl. Opus), soubor esejí, univerzálních a „evropských“ reflexí francouzské a italské tradice a umění. Přibližuje pro Čechy méně známou rovinu polské kultury – otevřenost Západu, vazby na francouzské myslitele (podpořené vlnami emigrace) a celkovou schopnost přijímat podněty zvenčí a reagovat na ně. K tomu nakonec přispěla i jiná situace za komunismu, kdy v Polsku vycházela řada překladů, které se u nás objevily až po roce 1989. Herbertova kniha vyšla poprvé v 60. letech a dobře doplňuje jeho verše čerpající z antických motivů, ale i obraz básníka, který často bývá spojován především s morální výzvou: „Buď věrný!“.


A co nás ještě z polské literatury čeká? I v druhé polovině roku by se měly objevit zajímavé texty – nakladatelství Havran plánuje vydat Traktát o vylupování fazolí Wiesława Myśliwského, Host chystá další román Olgy Tokarczuk Svůj vůz a pluh veď přes kosti mrtvých, provokativní ekologicko-feministický manifest, výhledově se snad můžeme těšit i na nového Michała Witkowského nebo Sylwii Chutnik...

 


 


Lucie Kněžourková

28. 05. 2010

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1149535 návštěv, dnes zatím 72 (8 online).