NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Teatr Ósmego Dnia v Praze (10. a 11. 9.)

Představení Archa polského souboru Teatr Ósmego Dnia je považováno za vrchol blížícího se festivalu pouličního divadla Za dveřmi. Druhý ročník festivalu proběhne na několika místech v Praze od 9. do 19. září 2010.


Teatr Ósmego Dnia vystoupí v sobotu 11. září od 20.30 v Hale Thámova s představením Archa. Inscenace popisuje dobu uprchlíků, poutníků, tuláků a nomádů křižujících kontinenty. Okřídlená archa se mění v chrám, dům, místo pro tanec i radost, v inscenaci se stává symbolem jejich nikdy nekončící cesty. Loď pluje mezi diváky, aby nakonec roztáhla své purpurové plachty a ukázala poslední obraz neúnavných poutníků mířících do Země zaslíbené.


Poznaňský Teatr Ósmego Dnia se po svém vzniku v polovině šedesátých let etabloval jako nejvýznamnější studentský soubor v Polsku. Mezi lety 1985–1989 byl úředně rozpuštěn a část jeho členů emigrovala do Itálie. Soubor byl od počátku spojován s prostředím nezávislé kultury a protikomunistické opozice.


Teatr Ósmego Dnia se do povědomí polské veřejnosti zapsal naposledy ani ne před dvěma týdny. Členové souboru veřejně podpořili poslance Občanské platformy Janusze Palikota, který byla řadou lidí kritizován za výroky pronesené v souvislosti s katastrofou prezidentského letadla u Smolensku. Podle Palikota má například zahynulý prezident Lech Kaczyński krev na rukou.


Ředitelé dalších kulturních institucí v Poznani proti Teatru Ósmego Dnia otevřeně vystoupili s tezí apolitičnosti kultury. Na obranu svobody slova naopak vystoupili ředitelé významných polských scén z Varšavy, Krakova nebo Vratislavi. Tím se v polském prostředí otevřelo další kolo debaty o apolitičnosti, resp. angažovanosti kultury. 


Den před vystoupením proběhne v Divadle Světozor beseda se členy soubory a promítání dokumentárního filmu věnovaného prvním třiceti letům jeho činnosti.


Divadelní festival Za dveřmi


pátek, 10. 9. 2010, 18.30 (Kino Světozor, Vodičkova 41, Praha 1)

Teatr Ósmego Dnia (Joanna Helander, Bo Persson, 1992, 79 min.)

Setkání s tvůrci filmu a členy divadelního souboru je spojeno s besedou na téma nezávislého a pouličního divadla v době totality a dnes.

 

sobota, 11. 9. 2010, 20.30 (Hala Thámova, Thámova 8, Praha 8)

Teatr Ósmego Dnia: Archa (Scénář a režie: Teatr Ósmego Dnia, scéna: Jacek Chmaj, hudba: Arnold Dąbrowski.)


Další informace na webu Polského institutu 

Webové stránky Teatru Ósmego Dnia

Webové stránky festivalu Za dveřmi

Niech żyje apolityczna kultura (Gazeta Wyborcza, 19. 8. 2010)

Poznańska lojalka (Gazeta Wyborcza, 20. 8. 2010)


-pe-

28. 08. 2010

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1133262 návštěv, dnes zatím 150 (3 online).