NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Odkaz Krzysztofa Kieślowského: Dekalog

Po dvouměsíční přestávce neboli okurkové sezóně čili letních prázdninách se Polský institut opět vrací k pravidelným filmovým projekcím. A tradičně budou polským filmům věnovány úterky. V ten nejbližší vás zveme na první snímek z cyklu Dekalog (1988) Krzysztofa Kieślowkého – Dekalog 1, jenž je ztvárněním prvního z desatera přikázání – „Nebudeš mít jiného boha mimo mne“.

 

Cyklus deseti hodinových filmů měl svou televizní premiéru v roce 1988. Na scénáři s Kieślowkým spolupracoval Krzysztof Piesiewicz, jenž se později stal jeho dvorním scénáristou a dlouholetým spolupracovníkem i přítelem. Na každé části pracoval jiný kameraman (mj. Edward Kłosiński, Piotr Sobociński, Sławomir Idziak nebo Jerzy Rudziński), autorem hudby k celému cyklu je Zbigniew Preisner. Každý díl vypráví jiný příběh, v každém hrají jiní herci (mj. Maja Komorowska, Krystyna Janda, Olgierd Łukaszewicz, Daniel Olbrychski, Janusz Gajos, Grażyna Szapołowska nebo Jerzy Stuhr), každý má trochu jinou atmosféru. Jeden je komický, jiný smutný, další připomíná kriminální film, jeden vypráví o lásce a vášni, a druhý o nemoci a prohře. Společnou mají scenérii, kde se většina děje odehrává – veliké, jednotvárné sídliště. Tam hrdinové Dekalogu bydlí, potkávají se a prožívají svá osobní dramata. V pozadí desítky příběhů zní Preisnerovy hudební variace, jež jsou hrdiny cyklu, filmovými diváky a dokonce i samým autorem připisovány slavnému (fiktivnímu) skladateli Van den Budenmayerovi. A ještě jeden element je společný pro celý cyklus – postava muže v černém (Artur Barciś), tajemný neznámý, průvodce, pomocník, pozorovatel nebo snad anděl. Dva díly byly natočeny i v delší verzi pro distribuci do kin (Krátký film o lásce, Krátký film o zabíjení) a práva k jejich promítání byla zakoupena např. ve Francii, Německu, Holandsku nebo USA. A právě díky těmto dvěma filmům a potom i celému Dekalogu se Kieślowski stal známý v zahraničí a mohl tak natočit svá nejslavnější díla – Dvojí život Veroniky (1991) a trilogii Tři barvy (1993-1994).

 

Projekce Dekalogu budou doplněny o promítání krátkých filmů, jež vznikly (a stále vznikají) v rámci projektu Dekalog 89+. Akce je věnována především mladým lidem, kteří chtějí pomocí filmového média vyjádřit myšlenky, pochybnosti a dilemata své generace. V úterý 7. září budete mít možnost zhlédnout první z nich – Sladká vůně květů nepoletí proti větru (2009) Leszka Korusiewicze.

 

 

Odkaz Krzysztofa Kieślowského: Dekalog

 

Sladká vůně květů nepoletí proti větru / Pod wiatr nie popłynie słodki zapach kwiatów (2009)

Režie: Leszek Korusiewicz

Hrají: B. Opania, G. Muskała

 

Dekalog 1 (1988)

Režie: Krzysztof Kieślowski

Hrají: H. Baranowski, W. Klata, M. Komorowska

 

KDY: 7. 9. 2010, 18.00

KDE: Polský institut v Praze

 

 

Více o filmech na filmpolski.pl

Více o projektu Dekalog 89+ zde

Stránky Polského institutu

 -hm-

05. 09. 2010

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1146032 návštěv, dnes zatím 481 (4 online).