NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Výročí Solidarity: filmové projekce a polský ĎaS (7. - 9. října)

V říjnu chystá Polský institut několik akcí spojených s oslavou 30. výročí vzniku Solidarity. 7. října se představí číslo časopisu Dějiny a současnost o polských výročích, které doprovodí projekce snímku Popiełuszko. 8. října naváže v kině Oko film Beats of Freedom, jenž mapuje dějiny polské nezávislé scény v době komunismu. Na projekci je vstup zdarma. 9. října srdečně zveme na filmy Beats of Freedom a Vše, co mám rád.

 

Dějiny a současnost o polských výročích a projekce snímku Popiełuszko

7. 10. v 18.00, Polský institut


Prezentace čísla časopisu Dějiny a současnost věnovaného polským výročím 1970 a 1980, do nějž svými články přispěli Petruška Šustrová, Petr Blažek, Josef Mlejnek ml., Petr Koura a Pavlína Kourová. Projekce snímku Rafała Wieczyńského Popiełuszko. Svoboda je v nás, životopisného snímku „kněze a mučedníka Solidarity“ Jerzyho Popiełuszka, který se stal obětí komunistické zvůle i symbolem odvahy a boje proti totalitě a byl letos blahořečen. Po filmu následuje diskuse s autory.

 

Speciální filmové projekce:

 

Beats of Freedom

2010, 75 min., polsky s českými titulky

Režie: Wojciech Słota, Leszek Gnoiński


Rocková hudba byla v komunistickém bloku symbolem svobody, spojovala se s opozicí a alternativním životním postojem tváří v tvář totalitě. Její příběh vypráví britský novinář a spisovatel Chris Salewitz od prvního protestsongu Czesława Niemena přes proces s polskými hippies, nástup punkové revolty až k Solidaritě. Centrem rockové hudby se stal festival v Jarocině, největší ve východní Evropě, kam se sjíždělo až dvacet tisíc fanoušků nezávislé kultury – ve filmu se objeví unikátní archivní záběry a písně skupin jako Tilt, Brygada Kryzys, T. Love, Maanam, Kult, Republika, Lady Pank, Izrael, 1984, Siekiera či Dezerter.

8. 10. ve 20.30 Vstup zdarma


9. 10. v 18.00               

Kino Oko, Františka Křížka 15, Praha 7

 

Vše, co mám rád

2009, 91 min., polsky s českými titulky

Režie: Jacek Borcuch

Hrají: M. Kościukiewicz, O. Frycz, J. Gierszal, A. Chyra


Založit si v 80. letech v Polsku punk-rockovou kapelu není jen gestem vzdoru, ale – jak se brzy přesvědčí osmnáctiletý Janek – i politickým činem. Navíc u baltského pobřeží, kde se formuje Solidarita, a kde tajná policie sleduje všechny „podezřelé“ aktivity, a v době, kdy je výjimečný stav na spadnutí. Variace na příběh Romea a Julie, zde syna komunisty a dcery disidenta, je zároveň vyjádřením univerzálnější touhy žít podle svého – milovat, koho chci a hrát hudbu, která se mi líbí. Mateusz Kościukiewicz, představitel hlavní role, je jedním z nejnadějnějších herců nejmladší generace.


9. 10. ve 20.30

Kino Oko, Františka Křížka 15, Praha 7

 

-red-

23. 09. 2010

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1134452 návštěv, dnes zatím 257 (7 online).