NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Polské dny v Ostravě (1. - 13. 11.)

Multižánrový kulturní festival Polské dny v Ostravě se uskuteční v našem městě již potřetí, v předešlých ročnících zaznamenala akce velký zájem ze strany ostravské veřejnosti. Tradiční spolupráci MGO a Generálního konzulátu Polské republiky podpořila letos česká sekce Mezinárodního PEN klubu, Ostravská univerzita a Polský institut v Praze. Program Polských dnů se mohl rozšířit také díky záštitě Městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz.


Festival je již tradičně členěn do několika sekcí. V příjemném prostředí Minikinokavárny nabízíme projekci polských filmů, které jinak není možno zhlédnout v rámci oficiální distribuční sítě ČR. Festivalově úspěšné snímky Druhá strana mince, Dům hrůzy či Růžička jsou promítány od 3. do 5. listopadu. Významným hostem festivalu je pro letošek Miroslav Karas, stálý zpravodaj ČT v Polsku, který bude 3. listopadu v klubu Atlantik diskutovat s knězem Zbigniewem Czendlikem o česko-polských stereotypech. K pozoruhodnému setkání dojde také 8. listopadu v klubu Fiducia, kde Jiří Dědeček, předseda českého PEN klubu, uvede polskou básnířku a překladatelku Renatu Putzlacher.

V rámci literární sekce festivalu představí svoji knižní novinku Kus umělce úspěšný mladý prozaik David Zábranský. Držitel Magnesie Litery v ní  reflektuje svůj pobyt v polském Krakově. To vše v prostorách Minikinokavárny 4. listopadu v 18:00. Hudební část festivalu letos obohatí dvě známé polské kapely. Rock, ska a reggae v kombinaci s chytrými texty zahraje 11. listopadu v klubu Templ skupina Akurat. S alternativním rockem přijede 13. listopadu do klubu Parník  kapela Pogodno.


Specifikem festivalu je aktivní zapojení studentů Matičního gymnázia v Ostravě do jeho organizace. Příkladem může být výstava Evy Jaškové, absolventky MGO, jejíž fotografie reagují na studentský pobyt v Krakově. Expozice je ke zhlednutí v pasáži Knihovny města Ostravy po celý měsíc listopad, stejně tak jako další pozoruhodná výstava v antikvariátu a klubu Fiducia, týkající se polského humanitárního projektu v Tádžikistánu.

 

Zdroj: www.polskedny.cz

 

-red-

20. 10. 2010

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1147113 návštěv, dnes zatím 507 (4 online).