NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Plakát sbližuje: výstava a film (11. 1.)

Výstava děl Lecha Majewského a Karla Míška – žáků slavného profesora Henryka Tomaszewského. Umělce spojuje mnoholetá pedagogická spolupráce, mezinárodní projekty, výstavy a výměny studentů. Své práce budou v rámci výstavy prezentovat i současní studenti obou výtvarníků. Vernisáž 11. ledna od 17.30 v Polském institutu v Praze.
 
Po vernisáži se v 18.30 uskuteční projekce filmu Druhá strana plakátu Marcina Latałły a diskuse s účastí režiséra, výtvarníků a českým odborníkem Pavlem Rajčanem, který představí novou publikaci Konfrontace. Československý a polský filmový plakát. Snímek přibližuje dějiny polské školy filmového plakátu, která spolu s českou školou zásadně ovlivnila evropské umění plakátu. Spoluorganizátorem výstavy je sdružení Kultura pro Evropu. Výstava potrvá do 31. 1. 2011.

 
Po zakončení v Praze bude výstava představena v dolnoslezském městě Jelenia Góra a v Liberci.
 
Druhá strana plakátu
Druga strona plakatu, 2010, 52 min.
Režie: Marcin Latałło
 
Snímek polského dokumentaristy Marcina Latałły představuje výjimečný fenomén – polskou školu filmového plakátu. Ania, studentka grafické školy, má navrhnout plakát k filmu, který by odrážel jedinečnou historii tohoto výtvarného odvětví v poválečném Polsku. Setkává se s mistry plakátu a vypráví i o legendě – Henrykovi Tomaszewském. Současná moderní plakátová produkce, zaměřená především na masového diváka a prodejnost, je konfrontována se skutečnými uměleckými díly. Filmové plakáty byly v době komunismu jedním z mála míst, kde se tvůrci mohli svobodně vyjádřit a česká a polská škola ovlivnily celou Evropu. 

-red-

02. 01. 2011

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1146680 návštěv, dnes zatím 74 (5 online).