NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Cena Zbyszka Cybulského za rok 2006

V pondělí 13. listopadu se ve Varšavě uskutečnilo předání Ceny Zbyszka Cybulského za rok 2006. Vítězem se stala 35letá herečka Kinga Preis. Cenu dostala za roli Gosi ve filmu "Exekutor" Felikse Falka.

 

V porotě zasedli šéfredaktor časopisu "Kino" Andrzej Kołodyński, předseda Stowarzyszenia Aktorów Filmowych i Telewizyjnych – herec Cezary Pazura a novinářka Agnieszka Szydłowska. Na jménu vítěze se porota shodla jednohlasně.

 

Mezi jinými kandidáty na cenu byli v tomto roce např. Agnieszka Warchulska za roli Hanky ve filmu "Teraz ja", Karolina Gruszka za roli Oli v "Milencích z Marony", Łukasz Simlat za roli Arka v "Milencích z Marony" a Piotr Głowacki za roli Michała v "Ódě na radost".

  

Cena Zbyszka Cybulského je udělována od roku 1969 mladým polským hercům, kteří vynikají svým hereckým projevem a nepřekročili věk 35 let. Prvním nositelem ceny se stal Daniel Olbrychski, dále pak mj. Marian Opania, Olgierd Łukasziewicz, Krystyna Janda, Maja Komorowska, z posledních let především Artur Żmijewski, Rafał Królikowski, Maria Seweryn, Dorota Segda a Marek Bukowski.

 

Patron ceny, Zbygniew Cybulski, byl jedním z nejpopulárnějších herců poválečných filmů. Stal se idolem mladých lidí a díky svým rolím ztracených a vnitřně rozervaných postav, ale i díky bouřlivému stylu života byl nazýván "polským Jamesem Deanem". Jeho nejslavnější rolí byla postava Maćka ve filmu "Popel a démant" Andrzeje Wajdy. Mj. hrál i ve filmech "Rukopis nalezený v Saragosse" Wojciecha Jerzyho Hase nebo v "Saltu" Tadeusze Konwického. Zahynul tragickou smrtí ve věku 40 let. Andrzej Wajda mu věnoval film "Všechno na prodej", který se točí okolo oné nešťastné události.

 

portréty:

Kinga Preis

Zbygniew Cybulski

 

recenze filmu Komornik (Exekutor)

-hm-

15. 11. 2006

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1146044 návštěv, dnes zatím 493 (3 online).