NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Autorský večer básnířky Justyny Bargielské (25. 10.)

Autorský večer Justyny Bargielské se uskuteční 25. října od 19.30 v literární kavárně Fra (Šafaříkova 15, Praha 2), básnířku uvede Petr Borkovec, zazní ukázky z poezie a prózy, které si můžete přečíst také v novém čísle a2 (21/2011) nebo v Antologii současné polské poezie.

 

Přednáška"Mezi poezií a prózou" proběhne na Literární akademii Josefa Škvoreckého na semináři Markéty Kořenné 25. 10. ve 12.30. 

 

Justyna Bargielska

 

*1977

 

Varšavská básnířka a prozaička, laureátka jednoho z nejprestižnějších polských ocenění – Literární ceny Gdynia. Poezie Bargielské vyrůstá z každodennosti, jíž básnířka přetváří do fantastických obrazů a metafor, snových situací. Jedním z ústředních témat jejích básní je smrt – blízká, tělesná i obrazná, ale také konkrétní obrazy a situace, které autorku obklopují: rodina, děti, přátelé, byt nebo okolní krajina. Ráda tvoří neobvyklá slovní spojení, vychýlené větné vazby a neologismy. Vydala tři básnické sbírky Dating Sessions (2003), China Shipping (2005) a Dwa fiaty (Dva fiaty, 2009), naposledy soubor poetických próz Obsoletki (Obsoletky, 2010), nominovaný na literární cenu Nike. Obsoletky psala Justyna Bargielská po potratu, jako pokus uchopit nenahraditelnou ztrátu dítěte. Stejně jako v její poezii v nich vstupujeme do světa hravého i temného, v němž balancujeme na hraně strachu a smíchu. „Obsoletka je – kromě všech medicínských konotací – pohodlná literární forma pro ty, kteří neradi zapomínají, kteří si váží i špatných vzpomínek, protože jednou z metod hledání smyslu se pro ně stává analýza ztraceného. A konečně pro ty, jimž vědomí, že ztráta může přijít v každé chvíli a z jakékoliv strany, pomáhá stát se šťastnými.“ V současné pracuje na svém prvním románu.  

-lz-

19. 10. 2011

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1133263 návštěv, dnes zatím 151 (4 online).