NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Na východ od Západu (3. 11. - 7. 12.)

Cyklus akcí věnovaných „východní dimenzi” polské kultury, východní Evropě a politice Východního partnerství, které patří mezi priority polského předsednictví v Radě EU. Této tematice se věnují také nejnovější čísla časopisů Kontexty (5/2011) a Babylon (5/2011).

 

Eastern Policy of the EU and the Situation in the Post-Soviet Area. Central European Perspective

 

Panel o současné východní Evropě, především oblasti jižního Kavkazu, z perspektivy evropské politiky. Setkání se uskuteční v rámci 2. mezinárodního symposia Česká zahraniční politika, jehož organizátorem je Ústav mezinárodních vztahů. Nutná registrace na: registrace@iir.cz.

 

Panelu se zúčastní dva hosté z Polska: velvyslanec v Moskvě Wojciech Zajączkowski a analytik Wojciech Górecki. Třetím přednášejícím bude analytik ÚMV Ondřej Ditrych. Úvodní slovo pronese český velvyslanec pro Východní partnerství Petr Mareš. Moderovat bude Petr Kratochvíl, zástupce ředitele ÚMV.

3. 11.  v 11.15, Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1

  

Rusko a národy

Beseda s Wojciechem Zajączkowským a Wojciechem Góreckým věnovaná roli „ne-ruských” národů v dějinách a současnosti Ruska. Setkání se koná u příležitosti českého vydání knihy Rusko a národy. Osmý kontinent – náčrt dějin Eurasie. Knihu představí a setkání bude moderovat Petruška Šustrová.

 

Wojciech Zajączkowski (1963) – polský politolog a diplomat, od listopadu 2010 velvyslanec v Moskvě. Předtím působil mj. na ambasádách v Kyjevě, Ašchabadu a Bukurešti, plnil také funkci ředitele Odboru východní politiky polského MZV. Je autorem historické knihy Rusko a národy. Osmý kontinet – náčrt dějin Eurasie (české vydání: Praha: Misgurnus 2011).

3. 11.  v  17.00, Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1

 

Wojciech Górecki (nar. 1970) – historik a novinář, analytik polského Střediska východních studií (OSW) a expert na Kavkaz. V letech 2002 – 2007 působil na polském velvyslanectví v Baku. V roce 2008 byl členem Independent International Fact-Finding Mission on the Conflict in Georgia. Je autorem knih Planeta Kaukaz (2002) a Toast za przodków (2010) – sbírek reportáži a esejů věnovaných zemím severního a jižního Kavkazu (obsáhlé fragmenty těchto reportáži si můžete přečíst v nejnovějších číslech Kontextů a Babylonu).

  

Bolavá místa jižního Kavkazu

Projekce trojdílného dokumentárního cyklu novinářky a překladatelky Petrušky Šustrové věnovaného konfliktu o Náhorní Karabach a beseda s autorkou. Na cyklu, jenž vznikl v roce 2009, spolupracoval režisér Martin Mahdal.

29.11. v 18.30, Polský institut

 

Střední Evropa a post-sovětský prostor

Konference organizovaná portálem www.moderni-dejiny.cz, Fakultou sociálních studií Masarykovy univerzity a Polským institutem u příležitosti vydání knihy Rusko a národy a tematického čísla Kontextů. Panelu se zúčastní přední odborníci na východní Evropu z Polska a Česka: historici, politologové, politici a diplomaté.

1. 12. v 10.00, Fakulta sociálních studií MU, Joštova 6, Brno

 

Vernisáž výstavy Julity Jaśkiewicz: Mezi Východem a Západem. Současné polské ikony

Práce Julity Jaśkiewicz zachovávají kánon byzantského umění, ale zároveň jsou originálními kompozicemi, které navazují především na polské, řecké a ruské církevní umění. Ikony jsou vyráběny původní technikou, tedy vaječnou temperou na lipových deskách s plátkovým zlacením. Výstava potrvá do 31. ledna 2012.

7. 12.  v 18.00, Polský institut

 

Zdroj: Polský institut

31. 10. 2011

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1130308 návštěv, dnes zatím 142 (4 online).