NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Państwowy Instytut Wydawniczy slaví 60 let

Právě před šedesáti lety byl v Polsku založen Państwowy Instytut Wydawniczy, jedno z nejslavnějších a nejvýznamnějších polských nakladatelství, které se věnuje jak krásné literatuře, tak literatuře faktu. O promyšlené vydavatelské politice PIW-u svědčí mnoho tematicky zaměřených edicí, které jsou jeho "vlajkovou lodí". Některé z nich existují již více než čtyřicet let. Připomeňme např. slavnou edici (tzv. ceramowskou) "Rodowody cywilizacji", kterou kdysi otevřela právě kniha C. W. Cerama, pod názvem Bohové, hroby a učenci známá i u nás. Podobně pamětnická edice "Życie codzienne" zase přináší monografie věnované duchovní a materiální kultuře různých zemí. S novinkami v oblasti polské i světové filozofie čtenáře seznamuje "Biblioteka myśli współczesnej". 

 

Beletristické edice PIW-u seznamují čtenáře s vývojem světové literatury, od jejích úplných počátků (v sérii "Bibliotheca Mundi" tak vyšly např. Epos o Gilgamešovi, Korán, Kalevala nebo Popol Vuh) až po nesmírně různorodou současnost (již přes 30 let vycházející "Współczesna proza światowa"). K novějším sériím patří např. "Spojrzenia" prezentující tvorbu méně známých světových autorek. PIW nezanedbává ani polskou literaturu (reprezentativní edice klenotů polské prózy a poezie nebo série "Nowa proza polska") a chlubí se výsadním právem na vydávání takových autorů, jakými jsou Milan Kundera nebo Hermann Hesse.

 

PIW má na svém kontě i několik opravdu proslavených publikací, které se staly jakýmsi jeho symbolem a jsou stále znovu vydávány (za všechny jmenujme např. encyklopedickou příručku Literatura polska z pera Jan Tomkowského, Słownik mitów i tradycji kultury Władysława Kopalińského nebo Słownik postaci literackich A. Z. Makowieckého).

 

U příležitosti 60. narozenin PIW-u byla 20. listopadu ve varšavské Národní knihovně otevřena výstava věnovaná tomuto fenoménu na polském knižním trhu.  

 

Více informací i aktuální nabídku publikací najdete na oficiálních stránkách www.piw.pl

 

-mb-

21. 11. 2006

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1130518 návštěv, dnes zatím 352 (3 online).