NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Koncert klezmer-jazzové kapely Cukunft a Virtuální štetl (24. a 25. dubna)

Cukunft znamená v jidiš „budoucnost“, ale je to také název jedné z nejzajímavějších kapel, které se inspirují židovskou hudební tradicí ve střední Evropě. 24. dubna se Cukunft představí v Praze, v unikátním prostoru Španělské synagogy v rámci slavnostního zahájení celoročního projektu Židovského muzea v Praze, varšavského Muzea dějin polských Židů a Polského institutu. 25. dubna na koncert naváže prezentace Muzea dějin polských Židů, především unikátního projektu Virtuální štetl.

 

Koncert Cukunft: 24. 4. 2012, 19.30 - Španělská synagoga, Vězeňská 1, Praha 1

Vstupenky v předprodeji v sítí Ticketstream a také v pokladnách Španělské synagogy a Paláce Akropolis. Cena: k sezení 200 Kč / na stání 100 Kč

 


Muzeum dějin polských Židů: 25. 4. 2012, 18.00 - Židovské muzeum v Praze, Maiselova 15, Praha 1 (Vstup zdarma)

 

Kapela Cukunft, založená kytaristou Raphaelem Rogińským, sdružuje výrazné osobnosti polské hudební scény, spojené láskou k předválečné židovské hudbě. Jak nicméně naznačuje samotný její název, cílem není pouhá reprodukce starého, ale stvoření „současné“ hudební tradice židovské střední Evropy, jaká snad mohla vzniknout, kdyby její vývoj nepřerušila tragédie 2. světové války. Proto se ve skladbách Cukunftu mísí dávná hudba, především z oblasti Haliče, s prvky experimentálního jazzu a hluboké pochopení tradice, založené na pečlivém muzikologickém a historickém výzkumu, s dynamickým a velmi moderním zvukem.
Kapela hraje už téměř deset let, během nichž se dostala se na jedno z čelních míst v řadě skvělých hudebníků na polské klezmer-jazzové scéně. V loňském roce nadchla publikum na festivalu v Boskovicích.

 

Muzeum dějin polských Židů, jeden z největších polských kulturních projektů posledních let. Cílem muzea je zařadit se po boku jeruzalémského Jad Vašem a Muzea holocaustu ve Washingtonu mezi hlavní světová centra věnovaná dědictví židovské kultury. Muzeum bude v Praze zastupovat programový vedoucí Albert Stankowski. Představí genezi a současný vývoj Muzea a také jeho hlavní dosavadní počin: Virtuální štetl – unikátní internetový projekt věnovaný lokální historii haličských židovských komunit. 


POLSKÝ INSTITUT V PRAZE v letošním roce představuje kulturu polských Židů a její dnešní podoby a inspirace v rámci projektu Po-lin.  

 

Zdroj: Polský institut 

 

-red-

18. 04. 2012

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1146679 návštěv, dnes zatím 73 (4 online).