NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Vernisáž výstavy Kafka & Schulz: Mistři pohraničí (10.7.)

Zatímco Franz Kafka patří mezisvětoznámé spisovatele, výtvarník a prozaik polsko-židovského původu Bruno Schulz je stále objevován. Jeho tvorba přitom originálně čerpá z judaismu a kabaly, zároveň však patří mezi velká jména modernismu - vedle Roberta Musila, Josepha Rotha nebo Franze Werfla a Witolda Gombrowicze. Žil a zemřel v haličské Drohobyči - za časů Rakouska-Uherska, ale také mladého polského státu a později pod nacistickou okupací, která se mu stala osudnou: zemřel při jedné z "divokých akcí" gestapa v drohobyčském ghettu.

 

Výstava Kafka & Schulz: Mistři pohraničí, která bude 10. července v 18.00 otevřena v Českém centru Praha, představuje především paralely života a díla těchto dvou velkých evropských umělců. Její součástí jsou Schulzovy grafiky a kopie jediné dochované olejomalby Setkání. Původní projekt pochází ze Stockholmu, pro české návštěvníky ji upravil Polský institut v Praze, kde bude prezentována v září a říjnu, a zaměří se mimo jiné na nejzajímavější inspirace dílem Bruna Schulze, mezi něž patří:

 

 • jedinečný snímek Benjamina Geisslera Nalezení obrazů dokumentující objev Schulzových fresek vytvořených na objednávku důstojníka gestapa Felixe Landaua
• fotografie Drohobyč bez Schulze: pohled do současnosti Schulzova rodného města objektivem Kuby Kamińského, laureáta Grand Prix National Geographic
• originální animovaný film Krokodýlí ulice Bratrů Quayových

 

10. 7.– 22. 8. 2012 České centrum Praha, Rytířská 31, Praha 1
6. 9.– 19. 10. 2012 Polský institut v Praze, Malé nám. 1, Praha 1

 

DOPROVODNÝ PROGRAM VÝSTAVY

 

13 měsíc / Requiem pro Bruna Schulze

19.7. v 19.30, Divadlo v Celetné, Celetná 595/17, Praha 1

Polsko-český koprodukční divadelní projekt české Spitfire Company a varšavských Teatru Na Woli a Warsaw Mime Center je inspirován literárním a výtvarným dílem polsko-židovského modernisty Bruna Schulze. Režisér Petr Boháč představil osobitou autorskou interpretaci jeho tvorby a stvořil originální představení založené na dialogu živé hudby a pohybu.


Večer Bruna Schulze

„Ze zhoustlého šumotu těchto smrákavých dní chce cosi vykvasit – cosi objevného, cosi nad veškerou míru obrovského.“

6. září v 17.00 – Polský institut v Praze

• česká premiéra restaurovaného filmu W. J. Hase Sanatorium na věčnosti, připraveného Filmovým studiem KADR (od 17.00)
• divadelní vystoupení souboru TrAKTOR a zahájení výstavy v galerii Polského institutu

Wojciech Jerzy Has: Sanatorium na věčnosti
(Sanatorium pod Klepsydrą, 1973, 119 min., polsky s českými titulky)

Film Wojciecha Jerzyho Hase, adaptace stejnojmenné prózy Bruna Schulze, je poetickou reflexí pomíjivosti a smrti. Hlavní hrdina Josef přijíždí do sanatoria, kde se v jiné odbočce času setkává se svým zemřelým otcem a dalšími podivnými obyvateli. Vzpomínky z dětství se mísí se surrealistickou skutečností, jíž prožívá. Snímek získal řadu ocenění na filmových festivalech, například v Cannes nebo Gdyni.

 

Marcin Giżycki: Alfred Schreyer z Drohobyče

16. října v 18.30 – Polský institut v Praze

Zakončení výstavy spojené s projekcí dokumentárního portrétu Alfreda Schreyera, jednoho z posledních žijících žáků Bruna Schulze na drohobyčském gymnáziu a zároveň posledního Žida, který se narodil a dodnes bydlí v Drohobyči. Jedinečné vzpomínky osmaosmdesátiletého hudebníka propojují zmizelý předválečný svět kdysi polského města s jeho současností.

Alfred Schreyer z Drohobycza, 2010, 45 min.
Projekce polsky s českým simultánním tlumočením

 

Zdroj: Polský institut

 

 -lz-

28. 06. 2012

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1131733 návštěv, dnes zatím 403 (5 online).