NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Visegrádské Mosty: Leszek Możdżer (14.10.)

K unikátnímu hudebnímu setkání dojde v neděli 14. října v Divadle Archa, kde vystoupí ve společném koncertním večeru hvězdný polský jazzový klavírista Leszek Możdżer, houslistka a vokalistka Iva Bittová, mladý slovenský trumpetista Oskar Török a maďarský saxofonista Mihály Dresch. Pražský koncert bude vyvrcholením miniturné po zemích visegradského prostoru, které proběhlo v rámci letošního ročníku projektu MOSTY – GESHARIM.

 

Projekt  Mosty – Bridges – Hidak – Gesharim – Phurtu vznikl v roce 1991 v Liptovském Mikuláši a jeho hlavní myšlenkou je spojování židovské a křesťanské kultury.

 
Leszek Możdżer (1971) patří dnes k nejuznávanějším polským jazzovým pianistům, po Evropě je dobře znám hlavně z plodné spolupráce se švédským basistou Larsem Danielssonem. Podílel se jako spoluhráč Davida Gilmoura a Ricka Wrighta z Pink Floyd na obrovském Koncertě pro Solidaritu v Gdaňsku. Hudebním vzděláním je klasický pianista, k jazzové improvizaci se dostal až v osmnácti letech. Na rozdíl od amerických jazzových „romantiků“ typu Billa Evanse či Keithe Jarretta však z Możdżerovy hry mnohem silněji zní vliv evropských klasiků.
 
Iva Bittová (1958) zpěvačka, houslistka a herečka, patří k nejvýraznějším osobnostem české a světové alternativní hudební scény. Rozsah jejích hudebních aktivit zahrnuje vlastní interpretace lidových písní, experimentální jazz, rock až po houslové aplikace skladeb vážné hudby a operní zpěv.
 
Oskar Török (1980) slovenský trumpetista známý domácímu publiku například spoluprací s Vertigo Quintet, Janem Burianem či Tara Fuki.
 
Mihály Dresch (1955) hráč na saxofon, zástupce současné jazzové scény v Budapešti proslul zejména osobitým propojením free jazzu s prvky maďarské lidové hudby.
 
Pořádáno ve spolupráci se Slovenským institutem, Polským institutem a Maďarským kulturním centrem v Praze.
 
Vstupenky za 390,- / 290,- stání jsou v předprodeji v pokladně Divadla Archa, on-line a v obvyklých předprodejích.

 

14. 10. 2012, 20.00 Divadlo Archa, Na Poříčí 1047/26, Praha 1

11. 10. 2012

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1133280 návštěv, dnes zatím 168 (2 online).