NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Polskou sezóńu v Židovském muzeu zakončí koncert a filmová projekce (6. a 14.11.)

Slavnostní zakončení celoroční Polské sezóny v Židovském muzeu bude spojeno s koncertem písní jidiš a distribuční premiérou filmu V temnotách Agnieszky Holland.

 

André Ochodlo: Layla

Hvězdou posledního letošního „polského“ koncertu ve Španělské synagoze bude André Ochodlo, polský hudebník německého původu, jeden z nejvýznamnějších zpěváků v jidiš na světě.
 
Program koncertu navazuje na jeho nejnovější projekt LAYLA, v rámci nějž současní polští skladatelé komponovali hudbu inspirovanou texty významných básníků tvořících v jidiš, jako Abraham Sutzkever, Itzig Manger, Rokhl Korn, Lajzer Ajchenrand, Peretz Markish, Dvoyre Fogel, Itzig Fefer a Kadya Molodowsky. Na rozdíl od řady předchozích Ochodlových projektů nejde tedy o nostalgickou cestu k židovským hudebním tradicím, ale spíše dynamické propojení jazzových, klasických a klezmerských motivů.
 
Skladatelé jednotlivých písní: Ewa Kornecka, Marek Czerniewicz, Zygmunt Konieczny, Piotr Mania, Jerzy Satanowski, Adam Żuchowski.
 
André Ochodlo vystoupí společně s Odem Trio ve složení Adam Żuchowski (kontrabas),Piotr Maślanka (bící) a Zdzisław Kalinowski (klávesy). Uměleckým vedoucím projektu je Adam Żuchowski.
 

Agnieszka Holland: V temnotě
Distribuční premiéra filmu nominovaného na letošní Oscary v jedinečných prostorách Španělské synagogy proběhne za účasti režisérky Agnieszky Holland. Snímek V temnotě se inspiroval skutečným příběhem Leopolda Sochy, který za 2. světové války po likvidaci ghetta ukrýval ve lvovských kanálech skupinu Židů, za což hrozil trest smrti nejen jemu, ale i celé rodině. Původně se rozhodl pomáhat jim za peníze, postupem času se ale mezi ním a „jeho Židy“ vytvořilo pouto, pro nějž byl ochoten riskovat cokoliv.
 
W ciemności, 2011, 145 min.
Hrají: Robert Więckiewicz, Benno Fürmann, Agnieszka Grochowska, Maria Schrader
   
V českých kinech od 15. 11. Více o filmu na www.kinobox.cz/vtemnote

André Ochodlo: Layla

6. 11. 2012, 19.30 Španělská synagoga, Vězeňská 1, Praha 1

Agnieszka Holland: V temnotě
14. 11. 2012, 18.30 Španělská synagoga, Vězeňská 141/1, Praha 1

 

Vstupenky k zakoupení v pokladně Španělské synagogy a online na www.ticketstream.cz.

-lz-

31. 10. 2012

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1134444 návštěv, dnes zatím 249 (5 online).