NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Łódź hostí kameramany aneb 14. ročník festivalu Camerimage (25. 11.- 3. 12.)

V sobotu 25. listopadu byl v Łodzi zahájen 14. ročník filmového festivalu Camerimage, který se jako jediný na světě soustředí na tvorbu kameramanů. Letos bude o hlavní cenu - Zlatou žábu - bojovat 19 snímků.

 

Festival se poprvé konal roku 1993 v Toruni a hlavní cenu si tehdy odnesl Stuart Dryburgh za film Fortepian. V dalších letech byli oceněni např. Dick Pope za film „Tajnosti a lži“, Rogier Stoffers za „Charakter“, Cesar Charlone za „Město bohů“ a z polských kameramanů např. Piotr Sobociński za „Siódmy pokój“ a Krzysztof Ptak za film „Edi“. V roce 2000 se festival přestěhoval do města Łódź, které bylo vždy filmovým centrem Polska, a v něm se koná dodnes. Jméno hlavní ceny Zlatá žába ale zůstalo. To se pojí s toruňskou legendou, podle které byla Toruň kdysi dávno ovládnuta tisíci žab. Zachránil ji umělec, který žáby vyhnal a město tak osvobodil.

 

Od roku 1993 se festival rozrostl do velkých rozměrů a letošní ročník se bude, ještě více než ty předchozí, potýkat s problémy s místem. Už dlouho před začátkem projekce bývá sál divadla Teatr Wielki, který je rok co rok festivalovým centrem, přeplněný a lidé si musejí sedat na schody nebo se dívat ve stoje. Právě proto bude v nejbližší době vyhlášen konkurs na architektonický návrh nového festivalového centra, které bude vybudováno okolo vlakového nádraží.

 

Letošní festival byl zahájen projekcí snímku „Copying Beethoven“ Agnieszki Holland, která se festivalu, stejně jako mnoho jiných tvůrců, osobně účastní. Přijeli např. Wim Wenders, Ken Russel, Tim Tykwer, Julia Ormond a David Lynch.

 

V rámci letošního festivalu budou uděleny následující ceny: Speciální Zlatou žábu dostanou režiséři Wim Wenders, Ken Russel, István Szabó, duet režisér - kameraman Tom Tykwer - Frank Griebe a herečka Julia Ormond (dostane cenu Krzysztofa Kieślowského). Dále bude oceněn Robby Müller, kameraman Wima Wenderse, Jima Jarmusche a Lars von Triera, a Andrzej Bartkowiak, který dostane cenu „pro polského kameramana za přínos do světového filmu“. Poprvé budou také uděleny ceny za jinou práci u filmu, např. Dante Ferretti bude oceněn za výpravu k filmům Frederica Felliniho, Piera Paola Pasoliniho a Martina Scorseseho.

 

O hlavní cenu bude soupeřit 19 snímků převážně z Ameriky a Evropy, např. „Vlajky našich otců“ Clinta Eastwooda (kamera Tom Stern), „El Laberinto del Fauno Guillerma del Tora (kam. Guillermo Navarro), „The Black Dahlia Briana de Palmy (kam. Vilmos Zsigmond), „Babel“ Alejandra Gonzaleza Inarritua (kam. Rodrigo Prieto), „The Departed“ Martina Scorseseho (kam. Michael Ballhaus) a z polské produkce „Jasminum” Jana Jakuba Kolského (kam. Krzysztof Ptak) a „Palimpsest” Konrada Niewolského (kam. Arkadiusz Tomiak). Asijské filmy se soutěže neúčastní a Afriku reprezentuje jediný snímek „The Heaven's Door“.

 

Oceněny budou i studentské filmy a filmy natočené mobilními telefony. Projekce budou doplněny o retrospektivu snímků Ingmara Bergmana a Svena Nyquista, který se stal prvním nositelem ceny za celkový přínos filmu a jehož podpora přinesla festivalu mezinárodní slávu. Dále budou otevřeny filmové dílny, které jsou vedeny hosty festivalu, v prostorách divadla budou vystaveny obrazy Julie Binochett a fotografie kameramanů, součástí festivalu budou i prezentace nových filmových zařízení.

 

Festival potrvá do soboty 3. 12., kdy bude slavnostně zakončen.

 

 

více informací viz článek

originální strany festivalu

strany města Łódź

-hm- 

26. 11. 2006

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1146685 návštěv, dnes zatím 79 (3 online).