NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Diskuse: Církev a stát 20 let po komunismu (16.1.2013)

Jaká by měla být role a postavení církve v demokratické společnosti? Jak překonat dědictví komunismu, který náboženské instituce zbavil autonomie a finanční nezávislosti? Téma setkání, které Polský institut připravil společně s pražským arcibiskupstvím, reaguje na aktuální problém majetkového vyrovnání mezi státem a církvemi a náboženskými společnostmi. Jak byla a je tato otázka vyřešena v Polsku? Může být polský příklad nezávislosti náboženských společností na státu přínosný pro českou katolickou církev, která autonomii získá poprvé od dob Josefa II.?
 
V Polském institutu budou debatovat dva zástupci katolické církve: pražský arcibiskup Dominik kardinál Duka a lublinský arcibiskup Stanisław Budzik, bývalý tajemník polského episkopátu. Dále vystoupí publicista Alexandr Tomský a šéfredaktor Katolické informační agentury KAI Marcin Przeciszewski – autor nedávné podrobné zprávy o stavu majetkového vyrovnání mezi církvi a státem v Polsku.
 
Moderuje o. Tomasz Dostatni OP, autor (společně s Jaroslavem Šubrtem) knižního rozhovoru s kardinálem Dukou Tradice, která je výzvou, která čerstvě vyšla i v polštině.
 
Spoluorganizátorem setkání je Arcibiskupství Pražské.
Simultánně tlumočeno.

 

16. 1. 2013, 18.00 Polský institut / Malé nám. 1, Praha 1

04. 01. 2013

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1146680 návštěv, dnes zatím 74 (3 online).