NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Kam s tradicí v současné (polské) poezii? (Krynicki a Dehnel, 17.5.)

Ryszard Krynicki, jeden z posledních „starých mistrů“, a Jacek Dehnel, mladý básník otevřeně vyznávající klasické formy, o místě tradice v dnešní polské poezii v letensko-holešovické kavárně Liberál. Ukázky z tvorby, komentáře překladatelů Lenky Daňhelové, Václava Buriana a Jana Jeništy. Uvádí básník Petr Borkovec. Prezentace speciálních „básnických“ příloh časopisů Listy a a2 vydaných u příležitosti veletrhu Svět knihy, kde oba básníci také vystoupí.
 
Ryszard Krynicki (* 1943)

Polský básník a spoluzakladatel krakovského nakladatelství a5. Debutoval v 60. letech a je řazen ke generaci „Nové vlny“, která poukazovala na vyprázdněnost komunistického newspeaku. Postupně dospěl ve své tvorbě až k minimalismu. Česky vyšly jeho básně v překladu Václava Buriana (Kámen, jinovatka, Burian a Tichák 2006) a Lenky Daňhelové (Magnetický bod, Protimluv 2010). 
 
Jacek Dehnel (*1980)
Polský básník, prozaik a malíř, laureát Ceny Kościelskich. Dehnel navazuje na klasické vzory, pohrává si s archaickou stylizací, kterou proplétá (homo)erotickými narážkami. Vydal šest básnických sbírek a osm prozaických knih. Česky vyšly jeho básně knižně v překladu Jana Jeništy v Antologii současné polské poezie (Fra 2011).

 

17. 5. 2013, 19.00 Kavárna Liberál, Heřmanova 6, Praha 7

www.polskyinstitut.cz

 

10. 05. 2013

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1131742 návštěv, dnes zatím 412 (2 online).