NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Varšavský Muranów: moderní architektura na ruinách paměti (16. 10.)

Co lze postavit na čtvrti srovnané se zemí? Plány architektů ve střetu s pamětí místa a aktuální politikou. Beata Chomątowska o varšavské čtvrti Muranów, která vznikla na ruinách židovského ghetta.


Polští architekti stáli v roce 1945 před mnoha výzvami, jednou z nich byla i obnova zcela zničených částí Varšavy. Patřila mezi ně také neoficiální židovská čtvrť Muranów, za války ghetto. Původní předválečné modernistické vize architektů na přestavbu „varšavského štetlu“ zasáhlo socialistické plánování a především tíha paměti zmizelých obyvatel, vyvezených do koncentračních táborů. Noví obyvatelé Muranowa věděli jen málo o jeho historii. Po roce 1989 se vzpomínky na minulost místa začaly vracet a prolínat s jeho dnešní podobou. Symbolem této proměny je i jedna z nejpozoruhodnějších současných polských staveb, Muzeum dějin polských Židů finského architekta Rainera Mahlamakého.

 

O minulém a dnešním Muranowě promluví Beata Chomątowska (*1976), reportérka, novinářka, redaktorka deníku Rzeczpospolita, zakladatelka občanského a kulturního sdružení  Stacja Muranów a autorka stejnojmenné publikace, vydané v roce 2012 v nakladatelství Czarne.

 

Doprovodná akce výstavy Modernistická Varšava (24. 9. – 30. 11. 2013) v galerii Polského institutu, která bude po prezentaci přístupná.


Zdroj: Polský institut v Praze

Malé náměstí 1
(vchod z Karlovy ulice 27)
110 00 Praha 1

 

-red-

04. 10. 2013

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1133263 návštěv, dnes zatím 151 (4 online).