NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Setkání s polským reportérem Pawłem Smoleńským aneb Izrael už se nevznáší (13. 3.)

Polská škola literární reportáže si začíná získávat české čtenáře i vydavatele. Po úspěchu Mariusze Szczygła vydalo loni nakladatelství Dokořán a Jaroslava Jiskrová - Máj knihy dvou známých reportérů - Wojciecha Tochmana (Pánbůh zaplať) a Pawła Smoleńského (Izrael už se nevznáší). Oba patří k reportérům spojeným s deníkem Gazeta Wyborcza, oba se věnují polským i zahraničním tématům a získali za své reportáže různá ocenění. Paweł Smoleński přijíždí 13. března do Prahy, kde bude na setkání, které pořádá Pražské centrum židovských studií a Polský institut v Praze představí svou knihu věnovanou současnému Izraeli.

 

Paweł Smoleński: Izrael už se nevznáší

13. 3. 2014 v 18.00 / Polský institut v Praze

Malé náměstí 1, vchod z Karlovy ulice 27, Praha 1

 

Polský reportér Paweł Smoleński (*1959)

patří k nejvýraznějším představitelům v Polsku oblíbeného žánru tzv. literární reportáže. Od roku 1989 působí jako reportér v deníku Gazeta Wyborcza. Je autorem několika reportážních knih: Pochówek dla rezuna (Pohřeb banderovce, 2001) o komplikovaných polsko-ukrajinských vztazích, Irak. Piekło w raju (Irák. Peklo v ráji, 2004) o diktátorském režimu Saddáma Husajna a Iráku krátce po jeho pádu nebo Bedzies wisioł za cosik. Godki podhalańskie (2010), která je svébytným holdem tvrdým horalům z Tater, partyzánům, pašerákům a horolezcům. Soubor reportáží Izrael już nie frunie (Izrael už se nevznáší, 2006; česky 2013) byl nominován na prestižní reportérskou Cenu Beaty Pawlak. O Izraeli pojednává i Smoleńského poslední kniha Balagan. Alfabet izraelski (Bordel. Izraelská abeceda, 2012).

 

Kniha Izrael už se nevznáší, která vyšla v listopadu 2013 v českém překladu, je barvitým a mnohovrstevnatým obrazem Izraele, ale především tamějších obyvatel, Izraelců i Palestinců, v době bouřlivého období likvidace osad v pásmu Gazy v roce 2005. Na tomto pozadí ovšem Smoleński představuje stále platné paradoxy a traumata dnešního Izraele a jeho nejistou budoucnost. Klade si přitom znepokojující otázky: podařilo se v „zemi zaslíbené“ stvořit skutečný stát? Jak si rozumí Židé z východní Evropy s Židy z Jemenu či Maroka? Je možné, aby Izrael mezi arabskými státy přežil? Autor se ve více než dvaceti reportážích zamýšlí nad komplikovanou minulostí izraelského státu i nad výzvami, před nimiž do budoucna stojí – ať už na příkladu bývalého vojáka sloužícího v Hebronu, arabského obchodníka z Jeruzaléma, chasida z ortodoxní rodiny, který po četbě Darwina zapochybuje o své víře, známého režiséra Ariho Folmana nebo spisovatele Etgara Kereta. Průvodcem Smoleńského je přitom nepříliš známá kniha Amose Oze Na Zemi izraelské. Snad i pod jejím vlivem se v knize Izrael už se nevznáší střídají filosofické úvahy s humornými historkami i básnické obrazy s analýzou izraelské politiky.

 

Paweł Smoleński: Izrael už se nevznáší

Přel. Lucie Zakopalová a Michala Benešová

Vydala nakladatelství Dokořán a Jaroslava Jiskrová – Máj, Praha 2013


-red-

23. 02. 2014

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1130309 návštěv, dnes zatím 143 (4 online).