NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Dny evropského filmu: Dopraváci a Papusza

21. ročník přehlídky evropských filmů přinese dva diametrálně odlišné polské filmy. Po loňském úspěchu na filmovém festivalu v Karlových Varech, kde získal zvláštní uznání, bude i v Praze a Brně uveden film Papusza o romské básnířce, pro niž byl její samorostlý talent požehnáním i prokletím. Protipólem snímku režisérské i manželské dvojice Joanna Kos-Krauze a Krzysztof Krauze bude živelný a v dobrém slova smyslu akční film Wojtka Smarzowského Dopraváci, který diváky vtáhne do víru života varšavské policie.

 

Papusza

Papusza, 131 min., 2013, rež. Krzysztof Krauze a Joanna Kos-Krauze

Životní příběh básnířky Bronisławy Wajs zvané Papusza, první Romky, která zaznamenala a vydala své verše, a tím se dostala do střetu s tradičním vnímáním ženy v romské komunitě. Film sleduje její osudy od narození až po stáří: domluvený sňatek, život v cikánském táboře před druhou světovou válkou, během ní i po ní, zákaz kočování v komunistickém Polsku a následný městský život v chudobě.


Promítání:

15.4., 20.30, kino Světozor, Praha


Dopraváci

Drogówka, 112 min., 2013, rež. Wojciech Smarzowski

Sedm dopravních policistů spojuje kromě práce i přátelství, večírky, vášeň pro sportovní auta a společné kšefty. Jejich malý, uzavřený svět funguje zdánlivě dokonale. Všechno se však změní, když jeden z nich za záhadných okolností umírá. Z jeho vraždy je obviněn seržant Ryszard Król. Když se pokouší prokázat svou nevinu, odhaluje pravdu o korupci a zločinných vazbách směřujících do nejvyšších mocenských pater.


Promítání:

11. 4., 18.15, kino Světozor, Praha

16. 4., 18.30, kino Lucerna - malý sál, Praha

21. 4., 20.30, kino Scala, Brno

23. 4., 19.30, kino Panorama, Boskovice


Zdroj:Polský institut

10. 04. 2014

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1146037 návštěv, dnes zatím 486 (3 online).