NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Polský knižní květen (14.–19. 5.)

Již tradičně na Výstavišti a již poněkolikáté na stejném místě bude stát stánek Polského institutu, kde jsou po celou dobu trvání veletrhu Svět knihy k prodeji polské knihy a české překlady z polštiny a konají se zde také autogramiády, letos dvou autorek – básnířky Justyny Bargielské a prozaičky Sylwie Chutnik – a také hudebníka Roberta Brylewského a novináře Rafała Księżyka. Kromě setkání na veletrhu, kde všichni zmínění umělci vystoupí, se uskuteční také další doprovodné akce na různých místech Prahy. Od středy 14. května, kdy vystoupí Brylewski v Knihovně Václava Havla, přes žižkovskou Noc literatury s Chutnik na Viktorce, až k hlavním akcím – pátečnímu koncertu a čtení v plovoucí galerii a (A)Void (Chutnik a Biomasha) a setkání v kavárně Fra s Justynou Bargielskou v sobotu. Všechno uzavře ostravské vystoupení Bargielské, která zde představí svůj český výbor Píšeš báseň?, vydaný v místním nakladatelství Protimluv. Hlavním organizátorem všech akcí je Polský institut v Praze.

 

Program polského knižního května:

 

14. 5. / 19.30 / Knihovna Václava Havla – Galerie Montmartre, Řetězová 7, Praha 1

Robert Brylewski: Punk a reggae v Babylonu

Setkání s legendou polské nezávislé hudební scény. Robert Brylewski byl frontmanem kultovních kapel Brygada Kryzys a Izrael.

 

14. 5. / 18.00 / Krytá tribuna stadionu Viktorie Žižkov, Seifertova třída, Praha

Noc literatury 2014: Babčáková čte Chutnik na Viktorce

 

16. 5. / 16.00 / Svět knihy – Výstaviště, S101 – Střední hala

Robert Brylewski a Rafał Księżyk: Punk a reggae v Babylonu

Autogramiáda Roberta Brylewského a Rafała Księżyka – autora knižního rozhovoru s Brylewským Punk a reggae v Babylonu (Smršť 2014).

 

16. 5. / 19.30 / Galerie (A)Void Floating Gallery, Výtoň, náplavka

Dvě všehoschopné ženy na jedné lodi: Chutnik a Bio Masha

Tvorbu polské prozaičky Sylwii Chutnik a české slammerky známé pod přezdívkou Bio Masha spojuje ústřední téma postavení žen a ženského pohledu na společnost a její pravidla. Čtení z čerstvě vydaných knih Kapesní atlas žen a Potvory doplněné o rytmické recitace Bio Mashy v „plovoucí galerii“ kotvící u Výtoně…

 

17. 5. / 12.00 / Svět knihy – Výstaviště, KOMORNÍ SÁL – Pravé křídlo (balkon vlevo)

Bargielska a Borkovec: Píšeš báseň?

Společné autorské čtení polské básnířky Justyny Bargielské a českého básníka a redaktora Petra Borkovce. Křest výboru z poezie a prózy Bargielské Píšeš báseň? (Protimluv 2013, redakce Lucie Zakopalová a Kateřina Rudčenková). Následuje autogramiáda na stánku Polského institutu (S101) od 13.00.

 

17. 5. / 14.00 / Svět knihy – Výstaviště,  KOMORNÍ SÁL – Pravé křídlo (balkon vlevo)

Sylwia Chutnik: Potvory, rebelky a hospodyňky

Hlavním tématem tvorby mladé polské prozaičky Sylwie Chutnik jsou ženy a Varšava. Obojí velmi svérázně a netradičně pojaté. Představí hned dvě své knihy: Kapesní atlas žen (Fra 2014) a Potvory (Argo 2014). Moderuje Michala Benešová. Následuje autogramiáda na stánku Polského institutu (S101) od 15.00.

 

17. 5. / 19.30 / Literární kavárna Fra, Šafaříková 15, Praha 2

Znovu na místě činu: Bargielska ve Fra

Polská básnířka Justyna Bargielska poprvé vystoupila v Praze v roce 2011 na pozvání literární kavárny Fra. Letos se vrací na místo činu, aby představila nový český výbor ze své tvorby Píšeš báseň? (Protimluv 2013).

 

19. 5. / 18.00 / Antikvariát a klub Fiducia, Nádražní 30, Ostrava

Píšeš báseň i v Ostravě?

Výbor textů Justyny Bargielské vydal ostravský Protimluv, který tradičně patří mezi nejvíce polské literatuře nakloněné nakladatelství. Proto kromě pražské prezentace musi být také nová kniha „pokřtěna” i ve Slezsku. Moderuje šefredaktor Protimluvu Jiří Macháček.

-lz-

05. 05. 2014

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1131746 návštěv, dnes zatím 416 (6 online).