NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Svoboda nestárne: 25 let od pádu komunismu (4. 6.)

V den výročí prvních (polo)svobodných voleb jsme připravili komponovaný výtvarně-hudební večer, jehož vyvrcholením bude koncert kapel Buty a SBB.

 

4. června 1989 se v Polsku uskutečnily první polosvobodné volby ve východním bloku. Poprvé od roku 1939 získali obyvatelé střední Evropy šanci svobodně vyjádřit své názory. A této příležitosti využili. Zdrcující vítězství Solidarity způsobilo, že další fungování komunistického režimu v Polsku se ukázalo jako neudržitelné. A na podzim následovaly polský příklad další státy regionu: Maďarsko, východní Německo, Československo.

 

25. výročí znovuzískání svobody má letos výjimečně silný kontext. Události těsně za našimi hranicemi připomínají, jak nesamozřejmou věcí svoboda je a jaké vyžaduje oběti. Proto nechceme pouze vzpomínat, ale také si uvědomit aktuálnost této otázky. Komponovaný večer Svoboda nestárne v galerii MeetFactory otevře výtvarný happening Co pro tebe znamená svoboda?, kde pod vedením umělců spojených s MeetFactory každý dostane možnost vyjádřit slovy či obrazem odpověď na tuto otázku.

 

Následovat bude koncert, na němž se poprvé v historii sejdou na jednom pódiu dvě hudební legendy a zároveň „sousedé“ z Katovic a Ostravy - SBB (PL) a Buty (CZ). Obě kapely zahájily svou hudební dráhu ještě za komunismu a od té doby si vychovaly několik generací věrných fanoušků po obou stranách hranice.

 

Večer věnovaný tématu svobody v čase minulém, přítomném i budoucím doprovodí výstava plakátů Takoví jsme. Poláci 1989-2014, která je občas radostným a občas hořce ironickým shrnutím toho, co jsme s darem svobody za poslední čtvrtstoletí udělali. Prezentovány budou vítězné plakáty letošního ročníku soutěže Galerie AMS.


PROGRAM:

4. 6. 2014 /  MeetFactory, Ke Sklárně 3213/15, Praha 5

18.00 výtvarný happening

20.00 koncerty kapel SBB a Buty

Vstup zdarma

 

Organizátory akce jsou: Polský institut v Praze, Velvyslanectví Polské republiky v Praze, MeetFactory, festival United Islands of Prague a Opona o.s

 

Zdroj: Polský institut v Praze

01. 06. 2014

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1147177 návštěv, dnes zatím 571 (5 online).