NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Polské Vánoce

Adventní čas přinesl dvě výstavy, které si kladou za cíl představit polské vánoční zvyky a tradice. Zajímavostí jsou především krakovské betlémy (tzv. szopki) v Polském institutu, netypické svou barevností a prostorovým pojetím. Expozice v Letohrádku Kinských pak polské Vánoce představí v celé paletě zvyků, včetně tradiční výzdoby. Obě výstavy budou zahájeny v posledním týdnu před Vánoci.

 

„Polské Vánoce“
Slavení vánočních svátků má v Polsku mimořádně krásnou formu, která vzešla ze spojení církevních obřadů s lidovými zvyky a obyčeji, z nichž některé pocházejí ještě z předkřesťanských dob. Výstava, kterou připravilo Etnografické muzeum Seweryna Udziely v Krakově, přibližuje tradiční polské vánoční zvyky a vánoční výzdobu. Jejím doplněním je výstava Krakovské betlémy, kterou můžete navštívit v galerii Polského institutu.
Výstava potrvá od 17. 12. do 21. 1. 2007
Národní muzeum, Musaion - Letohrádek Kinských, Kinského zahrada 98, Praha 5

„Krakovské betlémy“
Polské betlémy vycházejí z tradice jesliček, které se na Vánoce staví v kostelech. Betlémy patří také mezi tradiční rekvizity koledníků. V 19. století se v Krakově stavění betlémů a hraní vánočních představení věnovali zedníci, kteří si tak přivydělávali v zimním období. Do svých betlémů začali postupně začleňovat prvky krakovských památek a vytvářeli z betlémů fantastické, ba přímo snové stavby. Od roku 1937 se v Krakově každoročně uskutečňuje soutěž o nejkrásnější krakovský betlém. Dodnes živou tradici krakovských betlémů přibližuje výstava, kterou jsme připravili ve spolupráci s Etnografickým muzeem Seweryna Udziely v Krakově.
Výstava potrvá od 18. 12. do 19. 1. 2007
Polský institut, Malé náměstí 1 (vchod Karlova 27), Praha 1

 

 

-lk-

09. 12. 2006

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1133263 návštěv, dnes zatím 151 (3 online).