NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Známe nejlepší polské knihy příštího roku už dnes?

Polská vydavatelství i nejrůznější nadace a organizace se dlouhodobě snaží podporovat domácí autory, často speciálně mladé a debutující spisovatele. K takovým "mecenášským" projektům patří i (v dnešní době již téměř tradiční) soutěž Nadace kultury Promocja najnowszej literatury polskiej.

 

Nadace kultury je nevládní organizací, jež se již třináct let za pomoci svých partnerů a sponzorů snaží podporovat rozvoj polské kultury, především pak pomáhá mladým umělcům. Soutěž, kterou pravidelně vypisuje, se od jiných liší tím, že se jednak zaměřuje na původní texty dosud nevydané, a to jak z oblasti prózy a poezie, tak esejistiky, jednak podporuje nejen samotné autory, ale i polská nakladatelství. Jednotlivé tituly do soutěže přihlašují vydavatelé, kteří se rozhodnou dané dílo zařadit do svého edičního plánu. Ocenění autoři pak získají finanční příspěvek na svou činnost a vydavatelům bude pokryta část nákladů spojených s vydáním vítězných knih.  

 

Po dvouleté pauze letos Nadace kultury ve 13. ročníku soutěže vybrala z 53 přihlášených titulů tři díla, kterým cenu přiznala. Oceněny byly dva romány - Dom Małgorzaty Ewy Kujawské (kniha vyjde v nakladatelství Czarne v únoru 2007) a Pit Jacka Bieruta (nakl. Atut, leden 2007) - a rovněž eseje hudebního kritika Tomasze Cyze (který před nedávnem obdržel rovněž cenu Józefa Czapského udělovanou časopisem Zeszyty Literackie) nazvané Arioso (Fundacja Zeszytów Literackich, květen 2007). Ceny budou jednotlivým autorům a vydavatelům slavnostně předány na konci února 2007 ve Varšavě.

 

Více o Nadaci kultury se můžete dozvědět zde 

Některé texty Jacka Bieruta jsou dostupné zde

 

-mb-

30. 12. 2006

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1134445 návštěv, dnes zatím 250 (5 online).