NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Můj život v mlze: Alois Nebel v Poznani

Komiksová trilogie spisovatele Jaroslava Rudiše a výtvarníka a hudebníka Jaromíra 99 (vl.jm. Jaromír Švejdík) bude za účasti obou autorů představena v poznaňském klubu Meskal. Výstavu Alois Nebel – Můj život, která potrvá od 18. ledna do 11. února, zaštiťuje Central Europe Comics Art – CENTRALA a České centrum ve Varšavě. V polském překladu vyjde také Rudišova prvotina, román Nebe pod Berlínem.

Projekt CENTRALA  se soustřeďuje na komiksovou tvorbu ve Střední Evropě. Další výstavy by měly polské publikum seznámit nejen s díly autorů tohoto regionu, ale i důležitými časopisy, iniciativami a teoretiky. Každá prezentace se kromě setkání se samotnými tvůrci bude snažit postihnout specifika dané země a její přínos a originalitu v rámci žánru. Komiks pokládají organizátoři za svébytný světonázor, umělecké dílo, které spontánně reaguje na okolí a jeho problémy. Spojuje karikaturu a fantazii s přesností dokumentu.

 

Život nebo mlha? aneb Der Nebel oder das Leben?

Co o nás, Češích,  tedy vypovídá Alois Nebel? „Narozen ve znamení Vah roku 1948 ve Frývaldově, dříve Freiwaldau, nyní Jeseník. Celý život u dráhy, stejně jako jeho příbuzní. Sbírá jízdní řády, pije pivo, kouří a občas vidí v mlze to, co jiní nevidí. Naposledy pracoval jako výpravčí v Bílém Potoce. Pak mu vlaky, projíždějící napříč celým stoletím, zatemnily mysl.“ Výpravčí ze Sudet se svým přisprostlým kamarádem Wachkem věčně sedí u piva v nádražce a pije (nejlepší!) Šokinovo pivo nebo se uklidňuje čtením starých jízdních řádů na záchodě. Jeho nádraží leží tak trochu všude a nikde: do Polska je to blíž než do Čech, proto taky všichni kupují levné polské zboží a především porno „ze sousedních ložnic.“ Běžných vlaků ubývá, zato se po trávou zarostlých kolejích občas prožene souprava, která jezdila naposledy za druhé světové války. Tajemná vražda, vytěsněné zločiny z minulosti, komplexy…historie Sudet. Národ postižený chorobně krátkou pamětí. Oživuje ji snad jen to pivo z nádražky. Ale jak to tenkrát skutečně bylo? Těžko říct, všechno se ztrácí v mlze cigaretového dýmu. Nebo že by to snad nebyl kouř?       


Zahájení výstavy: 18.1.2007 ve 20 hod., Klubokawiarnia Meskal

Organizátoři: CENTRALA, Fundacja Transmisja, Klubokawiarnia Meskal
Záštita: Czeskie Centrum w Warszawie
Mediální partner: Zeszyty Komiksowe

 

Stránky Aloise Nebela a Jaroslava Rudiše.

 

-lk-

06. 01. 2007

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1147117 návštěv, dnes zatím 511 (5 online).