NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Do kina do Polského institutu

Během následujících třech týdnu budou v Polském institutu promítnuty tři relativně nové polské filmy. Kromě jednoho – "Exekutor", nebyly v Čechách ještě promítány a podle všeho ani nebudou, proto doporučuji těm, kteří se jen trochu zajímají o polskou kinematografii, jejich zhlédnutí.

 

9. ledna bude promítán film "Exekutor", zatím poslední snímek režiséra F. Falka, který je znám především díky filmu "Předtanečník" ze sedmdesátých let. "Exekutor" je do jisté míry ozvěnou tohoto filmu - děj se odehrává v současném Polsku, hlavní hrdina je opět výrazný, dynamický a bezohledný. Režisér si klade otázku, jestli se v Polsku s režimem změnili i lidé, a pomocí filmové řeči se nám snaží dokázat, že ne, že politické změny neodstranili sociální konflikty, nespravedlivost a lidskou bezohlednost. Film byl u nás promítán během festivalu FebioFest 2006.

 

Komornik (Exekutor), 2005, 93 min
Režie: Feliks Falk
Hrají: Andrzej Chyra, Małgorzata Kożuchowska, Kinga Preis

Režisér o filmu

Recenze filmu

 

 

O týden později, tzn. 16. ledna, bude promítán film D. Kędzierzawské – "Jsem". Film o chlapci, který utekl z ústavu a žije sám v hausbótu, a dívce, která začíná mít už v devíti letech problémy s alkoholem. Poznají se a začíná se rozvíjet jejich první láska. Díky tomu si chlapec, který s velkým úsilím a vervou žil sám se sebou, uvědomí, že ne vždy je člověk odkázaný zůstat opuštěný. Režisérka usiluje o výtvarnou stylizaci snímku, který se tak stává současnou pohádkou, ale zároveň je plný úvah o osudovosti člověka. Film získal v roce 2005 cenu publika na Festivalu polských hraných filmů v Gdyni.

 

Jestem (Jsem), 2005, 93 min
Režie: Dorota Kędzierzawska
Hrají: Agnieszka Nagorzycka, Piotr Jagielski, Edyta Jungowska

 

Recenze filmu  

 

 

Jako poslední z trojice bude 23. ledna promítnut film "Ono" M. Szumowské. Dvaadvacetiletá Eva otěhotní, a když se doví, že plod má schopnost slyšet, začne si představovat, že i její miminko slyší vše, co mu říká. Rozhodne se mu tedy pomocí zvuků a slov popsat svět, do kterého přijde a stále častěji si s ním povídá. Jí samotnou to donutí dívat se kolem sebe jinak než dříve... Původní dokumentární zaměření autorky se odráží ve způsobu snímání neukotveného mikrosvěta Evy, v němž hledá sama sebe.


Ono (Ono), 2004, 94 min
Režie: Małgorzata Szumowska
Hrají: Małgorzata Bela, Marek Walczewski, Teresa Budzisz-Krzyżanowska

 

Režisérka o filmu

Recenze filmu

 

 

Všechna promítání proběhnou v Polském institutu (Malé náměstí 1, Praha) od 17.30 hod. Filmy jsou v původním znění se simultánním tlumočením do češtiny.

 

-hm-

08. 01. 2007

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1149534 návštěv, dnes zatím 71 (7 online).