NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Kauza Wielgus

Nejprve vše popřel, později se přiznal ke spolupráci, ale odmítl nařčení, že by jako agent Grey někomu ublížil. Po zveřejnění spisu SB (Służba Bezpieczeństwa, obdoba naší Státní bezpečnosti - StB) v médiích však nebylo pochyb. Člověk, který se měl stát varšavským arcibiskupem, byl aktivním agentem. 7. ledna 2007 ráno ve varšavské katedrále svatého Jana Křtitele Stanisław Wielgus rezignoval. „Po dogłębnej refleksji i ocenie mojej sytuacji składam na ręce Ojca Świętego rezygnację.“ Polský prezident Lech Kaczyński začíná tleskat, přeruší ho nesouhlasné skandování ze zadních lavic kostela: „Ne, ne!“. Pořádek musí zjednat až jeden z kardinálů. Papež Benedikt XVI. jeho odstoupení přijímá.

 

Většina Poláků se shoduje na tom, že se jedná o největší skandál v dějinách polské církve, ale také mluví o časované bombě, která jednou musela vybuchnout. O spolupráci kněží s tajnou policií se léta mlčelo nebo šeptalo.Teď už je nutné zaujmout stanovisko a smazat „tlustou čáru“ – vrátit se do minulosti. Může to být impuls pro obnovu církve, tak potřebnou novou cestu po pádu komunismu (prof. Wiesław Chrzanowski), nebo také lekce pokory, jak řekl Zbigniew Nosowski, šéfredaktor katolického měsíčníku „Więź.“  

 

Výzkum TNS OBOP ze 4. ledna 2007 ukázal, že dva ze tří Poláků považují jeho rezignaci za nevyhnutelnou, 73% dotázaných se vyslovilo pro odvolání Vatikánem, kdyby Wielgus nedostoupil sám. 67% si myslí, že duchovní, který spolupracoval s SB, nemůže být ve vysoké funkci v církevní hiearchii. Kdo bude nástupcem Stanisława Wielguse však stále není jasné, ze skandálu je obviňován i Józef Kowalczyk, tedy duchovní, který vybral nového metropolitu. Podle italského tisku Vatikán na podzim nedostal všechny informace o Wielgusowě minulosti.


Občan Wielgus

Klaus Bachmann, Gazeta Wyborcza, 8.1.2007

„Na aféru okolo arcibiskupa Stanisława Wielguse se můžeme dívat v kategoriích morálky a většina komentátorů to dělá. Mě však více zajímá, co tato kauza znamená pro vztahy mezi demokratickou společností a církevní hiearchií.“ Bachmann konstatuje, že svou rezignací pod tlakem veřejného mínění, se arcibiskup Wielgus změnil v občana Wielguse. Právo církevní ustoupilo právu světskému, kněží podléhají stejně jako politici a jiní veřejní činitelé lustraci.  

 

Dříve mohli církevní přestavitelé zastávat kontroverzní názory, a přesto jejich pozice byla nedotknutelná – změní to Kauza Wielgus?

 

Kardinál Józef Glemp „Bůh má jiná kritéria.“

Další názory.

Spis SB: Stanisław Wielgus, agent Grey.

Prohlášení Stanisława Wielguse, Gazeta Wyborcza 5.1.2007. 

Rozcestník článků a materiálů spojených s kauzou Wielgus v GW.

 

Všechny informace byly přejaty z polského deníku Gazeta Wyborcza.

 

Jaký je Váš názor na Kauzu Wielgus? Reagujte v diskusi.

 

-lk-

10. 01. 2007

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1163257 návštěv, dnes zatím 261 (2 online).