NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Paszporty Polityki 2006

Zájemcům o polskou kulturu pravděpodobně netřeba příliš představovat cenu Paszporty "Politiki" - již čtrnáctým rokem ji vždy na začátku roku uděluje časopis Polityka, a to umělcům, kteří v roce právě skončeném dosáhli významných úspěchů a kterým se podařilo rozčeřit zdánlivě klidné vody polské kultury. Proč právě "paszporty"? Symbolický pas, který mj. všichni ocenění rovněž obdrží, jim má otevřít cestu za hranice Polska a usnadnit jejich přijetí u zahraničních čtenářů, divadelních či filmových diváků nebo posluchačů. Paszporty bývají totiž udělovány hned v několika kategoriích: literatura, divadlo, film, vizuální umění, vážná hudba a hudba populární. Krom symbolického průkazu obdrží každý z laureátů také 10 tisíc polských zlotých. Zvláštní cenou "Kreator Kultury" je pak vyznamenána osobnost, jež se svým celoživotním dílem zasloužila o rozvoj jedné z výše zmíněných oblastí kultury.

 

Letos byli nominováni především mladí a začínající tvůrci, často debutanti, věkový průměr letošních oceněných byl pak za poslední roky vůbec nejnižší - 28 let. Ceny přitom uděluje speciální komise složená ze zástupců vedení časopisu Polityka a z jeho kulturních redaktorů, jednotlivé nominace jsou však vždy výsledkem jakési ankety mezi předními polskými kritiky.

 

Kteří umělci tedy letos získali Paszport?

V kategorii literatura byl oceněn Jacek Dehnel za svůj román Lala ("Nagroda za powieść „Lala”, za oryginalne przetworzenie tradycji literackiej oraz za swobodę w poruszaniu się zarówno w formach prozatorskich, jak i poetyckich."). Dehnel je jinak autorem i několika básnických sbírek (např. Żywoty równoległe nebo Wyprawa na południe), Lala je jeho prvním románem.

 

V kategorii divadlo získala cenu režisérka Maja Kleczewska, odvážně pracující s jazykem popkultury a moderními reinterpretacemi dramatiků-klasiků ("Nagroda za bezkompromisowe, ale i mądre, wpisywanie w klasyczne fabuły ­zagubienia współczesnego człowieka oraz za malarską wyobraźnię, pozwalającą budować na scenie fascynujące światy.").

 

Laureáta Paszportu v kategorii film známe dobře také v Čechách - je jím Sławomir Fabicki, mladý autor krátké filmové etudy Męska sprawa (Mužská záležitost, 2001), kterou nedávno odvysílala i Česká televize. Za tento film byl nominován jak na Oscara, tak na cenu Evropské filmové akademie, Paszport 2006 pak získal za svůj nový film Z odzysku, jenž je letošním polským kandidátem na amerického Oscara. "Nagroda za film „Z odzysku”, pokazujący moralne wybory młodego Polaka dorastającego we współczesnej rzeczywistości, za wielką wrażliwość artystyczną i społeczną."

 

Mezi vizuálními umělci byli vybrána skupina Twożywo, kterou tvoří Mariusz Libel a Krzysztof Sidorek a která za pomoci nejrůznější technik (mj. internetu, televize, pouličního umění apod.) zábavně komentuje aktuální dění ("Nagroda za sztukę łączącą w nowatorski sposób słowo z obrazem, za śmiałe wkraczanie ze swymi pracami tam, gdzie sztuka dotychczas nie docierała.").

 

Laureátkou v kategorii vážná hudba se stala houslistka Agata Szymczewska, letošní vítězka houslové soutěže Henryka Wieniawského v Poznani ("Nagroda za upór, bezpretensjonalność i znakomite przygotowanie warsztatowe – cechy, dzięki którym odnosi sukcesy na międzynarodowych koncertach skrzypcowych.").

 

Posledními z oceněných jsou v oblasti populární hudby Fish i Emade alias bratři Bartosz a Piotr Waglewští. Jejich otec, Wojciech Waglewski, frontman kapely Voo Voo, byl kdysi jedním z prvních laureátů Paszportů "Polityki". Hudba jeho synů je jakousi fůzí hip-hopu, jazzu a rocku ("Nagroda za twórcze poszukiwania, wyznaczanie standardów na krajowej scenie, nową definicję hip hopu i konsekwentny kurs „pod prąd”.").  

 

Speciální cenu "Kreator Kultury" udělila komise časopisu Polityka profesorce Marii Janion, známé literární historičce zabývající se především obdobím romantismu a autorce dlouhé řady literárněvědných publikací, která letos slaví 80. narozeniny.

 

 

Více informací o ceně Paszporty "Polityki" získáte zde, najdete tu i seznam všech letošních oceněných, jejich krátké medailonky, reportáž ze slavnostního předávání cen či přehled laureátů předchozích ročníků.

Na této stránce jsou k dipozici seznamy všech nominovaných umělců v jednotlivých kategoriích.

 

-mb-

13. 01. 2007

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1131733 návštěv, dnes zatím 403 (5 online).