NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

14. Dny evropského filmu

Za pár dní bude zahájen 14. ročník festivalu Dny evropského filmu (Praha 25. 1. – 4. 2., Brno 5. 2. – 13. 2.), který se soustřeďuje na kinematografii evropských zemí. Každoročně nabízí okolo padesáti celovečerních a krátkých filmů všech žánrů.

 

Polská kinematografie bude letos zastoupena dvěma snímky.

 

První snímek – "Žabí lamento" Roberta Glińského je adaptací prózy Güntera Grasse. „Je podzim roku 1989. Alexander, německý vdovec a historik umění, se v Gdaňsku seznámí s polskou restaurátorkou Aleksandrou. Časem zjistí, že je spojuje mnohem víc než jen zájem o umění. Oba dva museli v mládí opustit své rodiště a oba touží po návratu „domů“. Rozhodnou se proto založit v Gdaňsku, městě dvou kultur, polsko-německou nadaci, která by měla lidem umožnit nechat se pohřbít v rodném městě. Plán se jim podaří zrealizovat, obchodní zájmy však časem převýší původní idealistické záměry.“ (text ze stran festivalu Dny evropského filmu.)

 

Žabí lamento / Wróżby kumaka 

Polsko / Německo

2005 / Robert Gliński / 94 min.

polsko-německá verze s polskými titulky

hrají: Krystyna Janda, Matthias Habich, Marek Kondrat, Dorothea Walda

 

kino AERO - 26.1. - 19.00 hod.

kino SVĚTOZOR - 2.2. - 17.00 hod.

sál B. BAKALY - 8.2. - 16.00 hod.

 

 

Druhý snímek - "Óda na radost" vznikl za spolupráce tří mladých režisérů - Anny Kazejak-Dawid, Jana Kamose a Macieje Migase. Na Festivalu polských filmů v Gdyni 2005 dostal Zvláštní cenu poroty. „Tři vize reality generace svobodného Polska, která vyrůstala v ovzduší podnikatelského boomu, otevřených hranic, nezkrotného mediálního cirkusu, klubajících se možností a perspektiv. Slezsko: Aga se po pobytu v Anglii vrací domů. Situace zde není příliš optimistická - v dolech je stávka a jejímu otci hrozí ztráta práce. Dívka se rozhodne otevřít vlastní kadeřnický salon, aby rodině pomohla. Varšava: Michał vyhrává rozhlasovou hiphopovou soutěž. V soukromém životě mu však štěstí tolik nepřeje. Pomoří: Wiktor se po vysoké škole vrací do nevelkého přímořského městečka. Nenachází však se svými rodiči společnou řeč a práce v udírně ryb, kterou se mu jako jedinou podařilo sehnat, ho vůbec neuspokojuje.“ (text ze stran festivalu Dny evropského filmu.)

 

Óda na radost / Oda do radości

Polsko

2005 / Anna Kazejak-Dawid / Jan Komasa / Maciej Migas / 110 min.

polsko-anglická verze s anglickými titulky

hrají: Małgorzata Buczkowska, Dorota Pomykała, Piotr Głowacki, Roma Gąsiorowska

 

kino AERO - 25.1. - 21.00 hod.

kino SVĚTOZOR - 30.1. - 21.00 hod.

kino SCALA 10.2. - 20.30 hod.

 

 

Oba filmy jsou simultánně tlumočeny do češtiny.

-hm-

18. 01. 2007

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1147162 návštěv, dnes zatím 556 (5 online).