NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Polské Evropské hlavní město kultury 2016

Již od roku 1985 vybírá Evropská unie každoročně tzv. Evropské město kultury. Tím prvním se staly řecké Atény, svou zkušenost, jaké je to být evropským centrem kultury, má z jubilejního roku 2000 i Praha. Před dvěma lety byla iniciativa EU přejmenována na Evropské hlavní město kultury - pro letošek se jím stal Lucemburk a symbolicky rovněž rumunské město Sibiu, kam se s úderem nového roku Evropská unie rozšířila. Od roku 2009 budou vybírána vždy dvě města, jedno ze starých a jedno z nových členských států Unie. Jistě není bez zajímavosti, že prvním takto zvoleným "novoevropským" městem se stane litevský Vilnius (Wilno).

 

Proč však hovořit o Evropském městě kultury v souvislosti s Polskem? Polsko totiž poté, co se Krakov stal v roce 2000 vedle Prahy jedním z celkem devíti evropských kulturních center (a uspořádal přitom více než 650 kulturních akcí), nezahálí a pilně se připravuje na rok 2016, kdy se jedno z polských měst stane spolu s jedním městem španělským opět "Europejską Stolicą Kultury". Bude tak mít šanci přilákat zahraniční návštěvníky, rozšířit nabídku kulturních aktivit a v neposlední řadě získat peníze z evropských kulturních fondů.

 

Polsko má s podobným výběrem ještě jednu poměrně čerstvou zkušenost - centrem evropské kultury pro rok 2010 se chtěl nedávno stát i příhraniční Zhořelec, společně se sousedním německým městem Görlitz, ale Němci si nakonec jako reprezentanta své kultury zvolili Essen. Vzájemná německo-polská spolupráce však své ovoce přesto přinesla: na území po obou stranách řeky Nisy má vyrůst nové kulturní centrum, mj. s galerií moderního umění.

 

Která polská města se tedy o titul Evropského města kultury ucházejí? K již dříve přihlášeným Lodži a Toruni přibyly ke konci loňského roku také Gdaňsk a Poznaň. Ve všech těchto městech vznikly speciální výbory, které se přípravou na volbu polského zástupce zabývají. O Evropském hlavním městě kultury se v Bruselu rozhodne nejpozději v roce 2012, a to na základě předchozího doporučení vlád vybraných zemí. Všechna tři polská centra se tak již dnes předhánějí, které z nich je schopno nabídnout zajímavější a bohatší kulturní program. Lodž sází především na bohatou nabídku nejrůznějších festivalů, kterých se v tam každoročně koná více než 50 (připomeňme např. slavný Camerimage, jenž pro zajímavost ještě do roku 1999 sídlil v konkurenční Toruni, Festival komiksu nebo Festival dialogu čtyř kultur). Ne nadarmo tedy lodžský projekt nese název "Łódź Festiwalowa"... Od loňského léta tam také funguje tzv. artbus, speciální autobusová linka spojující tamější muzea, divadla, galerie a další významné památky. Kromě toho se Lodž ráda chlubí tím, že byla časopisem Financial Times označena za investičně nejatraktivnější  místo dnešního Polska.

 

Toruň, která se z polských měst přihlásila jako první, naproti tomu svým hlavním lákadlem učinila známé Staré město, které je zapsáno na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO. Prezentuje se jako město s bohatou historií, město Mikuláše Koperníka a v neposlední řadě jako významné kulturní centrum, každoročně rozšiřující svou nabídku festivalů a dalších kulturních akcí (naposledy o Toruňské setkání divadel jednoho herce).

 

Gdaňsk volí pro dosažení úspěchu i jinou strategii - navázal spolupráci s Liverpoolem, jenž bude Evropským hlavním městem kultury v příštím roce, a doufá, že díky vzájemné pomoci i podobnému charakteru obou měst z této spolupráce vytěží vítězství v tvrdé polské konkurenci. Navíc polské město loděnic je po celé Evropě známo jako kolébka hnutí Solidarita. Vlajkovou lodí gdaňského projektu má být (nejen) architektonická obnova města, v jejímž rámci již bylo vybudováno unikátní Muzeum jantaru a plánuje se vznik Shakespearovského divadla a Evropského centra Solidarity.

 

A Poznaň, metropole Velkopolska? V Poznani, zatím posledním městě, které potvrdilo svou kandidaturu, vznikl teprve na konci loňského roku projekt, díky němuž má být i Poznaň schopna vnitropolské konkurence. Chce sázet na svou bohatou tradici a historii, slibně se rozvíjející hospodářství a také na řadu kulturních akcí, např. prestižní houslovou soutěž Wieniawského nebo Mezinárodní trienále sochařství. Uvidíme, které město se nakonec v Bruselu stane Evropským hlavním městem kultury pro rok 2016, ale doufejme, že pro všechna kandidátská města se tato volba stane dostatečnou motivací a pomůže dalšímu rozšíření polské kultury v rámci Evropské unie.

 

-mb-

26. 01. 2007

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1147326 návštěv, dnes zatím 114 (3 online).