NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Strike - nový film Volkera Schlöndorffa

Nedávno měl v Německu premiéru nový film Volkera Schlöndorffa (autor „Plechového bubínku“) – „Strike“. Snímek vypráví o Anně Walentowicz, legendární jeřábnici a jedné z vůdčích osobností stávky v gdaňské Loděnici Lenina, jež propukla 14. srpna roku 1980, a ukazuje, čeho může dosáhnout člověk, který je věrný sám sobě a „bojuje za spravedlivý svět“. Diváci přijali film, který dostal dvě ocenění na festivalu Bavarian Film Awards, velmi dobře. I přesto byla Walentowicz po promítání v Gdaňsku roku 2006 pobouřená, především kvůli změně, která se dotkla jejího syna (ve filmu se přidá k policii, aby se dostal na studia, ve skutečnosti byl ale stíhaný Státní bezpečností). Předeslala dokonce, že dá Schlöndorffa k soudu, i když ten jí postavil "pomník zaživa" a vyzdvihl i jiné, též důležité, ale často opomíjené hrdiny gdaňské stávky.

 

Hlavní postava (ve filmu se jmenuje Agnieszka Kowalska a hraje ji německá herečka Katharina Thalbach) v průběhu filmu prochází proměnou – na začátku je vykreslena jako hrdinka socialistické práce, která se pomalu mění na vůdce stávky. Režisér ji obdařil až mystickými vlastnostmi (její vůdcovství bylo předurčeno už dříve, nádor, který se jí vytvoří, podivuhodně zmizí). Jméno Anna Walentowicz nepadne ve filmu ani jednou, stejně tak ani jméno Walęsy, který vystupuje jako Leszek (hraje ho Andrzej Chyra).

 

Život dělníků je zobrazen velmi věrohodně a sugestivně (pracují nad svoje síly, aby loděnice splnila plán, žijí v bytech, které připomínají nory, prémie, které měli dostat, mizí). Na druhou stranu je film plný patosu, místy strojený a banální, některé scény jsou nepřesvědčivé (např. když Agnieszka padá na kolena před televizorem, kde vysílají mši Jana Pavla II). Schlöndorff si pomáhá schématy (až v příliš mnoha scénách se objevuje vodka, líbání ženských rukou, postava papeže). Pokud ale bereme v úvahu, že tento film vznikl především pro Němce a Západoevropany, kteří toho o Polsku vědí málo, a ne pro Poláky, je všechno v pořádku. Režisér chtěl poukázat na málo známou událost – co se stalo v Gdaňsku a jaké to mělo následky. Dalším pozitivem filmu je, že neukazuje Poláky jako „veksláky“, opilce a zloděje, ale jako lidi, kteří se dokázali postavit systému, i když bez vidiny velké šance na úspěch.

 

o Gdaňské loděnici

informace o filmu  

-hm-

06. 02. 2007

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1149532 návštěv, dnes zatím 69 (4 online).