NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

V Polsku vychází nová kniha Pawła Huelleho

„A gdzie jest Jezus?“

 

8. února vyjde v Polsku nový román známého polského spisovatele Pawła Huelleho, autora slavného románu Weiser Dawidek (Davídek Wieser, česky 1996) nebo souboru povídek Opowiadania na czas przeprowadzki. Celá jeho tvorba je neodmyslitelně spjata s prostředím Gdaňsku, kde se odehrává i jeho nová kniha nazvaná Ostatnia wieczerza (Znak, Krakov 2007).

 

Na čtenáře nové knihy Pawła Huelle čeká netypické propojení reality a fikce. Zatímco jeho přítel Maciej Świeszewski, profesor gdaňské Akademii Sztuk Pięknych, pracoval na svém monumentálním obraze „Ostatnia Wieczerza / Poslední večeře“, Huelle s ním vedl dlouhé debaty o náboženství, umění a malířství. Plodem těchto rozmluv je i jeho nový román. Malíř zobrazil na svém plátně známé osobnosti Trojměstí (Gdaňsk-Sopot-Gdynia) a také Huelle nešetří aktuálními politickými narážkami a dokonce se nerozpakuje vyřídit si své osobní účty. Jako Monsignore vystupuje v knize kněz Jankowski, který proslul svým soudním sporem s autorem a prodejem vín pochybné kvality. Dozvídáme se také o nové gdaňské aleji bratrů Kaczyńských, město ohrožují výbuchy neznámých teroristů. Právě islám, napjaté vztahy s arabskými zeměmi a role náboženství v 21.století je jedním z témat knihy. V textu se střídají dva časoprostory – Trojměstí v blízké budoucnosti a Jeruzalém devatenáctého století. V prvním se skupina čtyř přátel chystá stát modelem pro obraz Poslední večeře přítele Mateusza, ve druhém skotský malíř David Roberts projíždí Svatou Zemí a pořizuje věrné náčrty svého okolí. Časová pásma se proplétají a více než chronologie se autor drží zásadních otázek náboženství, tolerance, umění, ale i polských stereotypů. Otázka „A kde je Ježíš?“, která knihu uzavírá, směřuje do vlastních řad a v kontextu posledních událostí v církvi a lustračních skandálů hořkne na jazyku.

 

Recenzi Przemysława Czaplińského (Gazeta Wyborcza) najdete zde.

Recenzi Marty Mizuro na portálu onet.pl najdete zde.

Ukázku z knížky Ostatnia wieczerza si můžete přečíst zde.

 

Setkání s Pawłem Huelle:

12. 2. 18.00  Staroměstská radnice, ul. Korzenna 33/35, Gdańsk. Večerem provází Tadeusz Skutnik.

15. 2.  21.00  Studio. A. Osiecké, ul. Myśliwiecka 3, 5, 7, Warszawa. Kromě autora se zúčastní také kněz Krzysztof Niedałtowski a prof. Marcin Świeszewski. Večerem provází Barbara Marcinik. Vstup jen s pozvánkou.

19. 2. 18.30 Centrum Kultury Zamek, Sala Kamionkowa, Poznań. Večerem provází prof. Piotr Śliwiński.

20. 2. 18.00 Zamek Książąt Pomorskich , Sala Anny Jagiellonki,  Szczecin. Večerem provází Andrzej Skrendo.

26. 2. 18.00 Teatr Dramatyczny, Warszawa

27. 2. 19.00 PWST, Kraków

 

 

-lk-

08. 02. 2007

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1134444 návštěv, dnes zatím 249 (5 online).