NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Rok St. Wyspiańského - co se chystá

Rok 2007 byl polským sejmem oficiálně vyhlášen rokem Stanisława Wyspiańského, polského malíře, spisovatele a dramatika (druhým takto oceněným umělcem se stal skladatel Karol Szymanowski). Na oslavy Roku Wyspiańského se chystají především v Krakově, městě, s nímž jsou život a tvorba St. Wyspiańského neodmyslitelně spjaty.

 

Krakovský festival Wyspiański 2007 chce nejen připomenout památku tohoto významného umělce, ale především jeho tvorbu "zpopularizovat", a to nejen mezi Poláky samotnými, ale i za polskými hranicemi. Jerzy Stuhr, jeden z organizátorů festivalu, upozorňuje např. na nedostatek překladů Wyspiańského dramat do cizích jazyků, součástí festivalu tak budou i mezinárodní workshopy zaměřené na drama Odyseův návrat, jedno z mála, které bylo přeloženo do angličtiny. Celý festival bude slavnostně zahájen v kostele sv. Kateřiny 6. června symfonickým koncertem Zygmunta Konieczného, jenž se nechal inspirovat právě divadelní tvorbou Stanisława Wyspiańského. 

 

Divadelní část festivalu (2.-26. listopadu) přinese několik vybraných inscenací známých Wyspiańského děl - tři představení přiveze do Krakova např. varšavské Národní divadlo (Wesele, Hamlet Stanisława Wyspiańskiego a Sędziowie, rež. J. Grzegorzewski). Inscenace Wyspiańského dramat se ale chystají i jinde v Polsku - v Divadle Wyspiańského v Katovicích to bude opět Veselka (rež. R. Zioła), v Gorzově Wyzwolenie (rež. A. Rozhin), v Novém divadle v Lodži další Veselka, tentokrát v režii R. Peryta... Již zmíněné divadlení workshopy a vědecké konference celý program doplní.

 

Krakovské Národní muzeum chystá u příležitosti jubilejního roku 2007 tři výstavy: největší z nich ponese název Stanisława Wyspiańskiego Teatr Ogromny a představí Wyspiańského nejen výtvarné plány a projekty, jež se za jeho života nikdy nepodařilo zrealizovat. Tato multimediální expozice bude otevřena 27. listopadu 2007. Doprovodí ji menší výstava Zielnik Wyspiańskiego, zaměřená na tzv. Wyspiańského herbář a vůbec rostlinné motivy v jeho výtvarné tvorbě (od 13. dubna), a prosincová výstava, jež připomene sté výročí smrti tohoto autora a jeho pohřeb, který se stal jakousi manifestací národního cítění Poláků.

 

Usnesení polského sejmu o vyhlášení roku 2007 rokem St. Wyspiańského.

Informace o výstavách pořádaných Národním muzeem v Krakově.

 

-mb-

10. 02. 2007

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1131733 návštěv, dnes zatím 403 (5 online).