NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

V Polsku vyšla nová kniha: Trudne pytania w dialogu polsko-żydowskim

Jedná se o sbírku krátkých esejů na téma polského a židovského způsobu vnímání historie a současných vztahů, která vznikla z iniciativy nadace „Forum Dialogu Między Narodami“ a „American Jewish Committee“.

 

„Historia, której uczy się w szkole młody amerykański Żyd czy młody Izraelczyk, to zupełnie inna historia niż ta, którą w szkole poznaje młody Polak. Spory o symbole religijne w Auschwitz, o przedwojenny antysemityzm czy o odpowiedzialność za holokaust ukazują potrzebę tworzenia nowych form edukowania młodzieży. Taką rolę ma spełnić książka Trudne pytania...“ – poznamenal Andrzej Folwarczny, předseda nadace.

 

Nápad na sestavení knížky se objevil při realizaci projektu „Obtížné otázky“, jenž spočíval v provázení ankety mj. v Polsku, Izraeli a USA. Mladí Židé a Poláci odpovídali na otázky, které se jim v dnešní době zdají nejvíce citlivé. Z asi 3000 otázek sociologové vybrali seznam 50 nejreprezentativnějších. Odpovědi vypracovali polští a zahraniční vědci, historici a novináři: Władysław Bartoszewski, Joanna Tokarska-Bakir, Tomasz Szarota, Jerzy Tomaszewski, Leszek Kołakowski, Stefan Wilkanowicz, Michael Schudrich, John Pawlikowski, Szlomo Avineri, Israel Gutman, Miriam Akavia aj.

 

Odpovídali mj. na otázky: Kde se v Polsku vzali Židé? Proč někteří Poláci spolupracovali s Němci na pronásledování Židů? Co se stalo v Jedwabnem? Bylo Polsko krajem pogromů? Kdo a proč chránil Židy za holocaustu? Co se učí v polských a co v izraelských školách o holocaustu? Co si Židé, kteří emigrovali, myslí o zemi, v které se narodili? Otázky se dotkly i vztahů mezi Polskem a Izraelem. Dovíme se např., kde jsou základy izraelsko-palestinského konfliktu. Dostane se nám ale i odpovědí, jenž se týkají přímo judaizmu: Jaký má smysl obřízka a nošení jarmulky? Proč Židé neuznali Ježíše za mesiáše? Jaká je role ženy v judaizmu?

 

„Postanowiliśmy dowiedzieć się, co najbardziej utrudnia porozumienie młodym Polakom i Żydom. Z własnego doświadczenia wiedzieliśmy, że wiele jest »trudnych pytań «, na które chcemy znać odpowiedź. Zwykle jednak boimy się je zadać - gdyż boimy się, że nawet ich wypowiedzenie może urazić drugą stronę. Gdy pytanie te padają w trakcie spotkań polsko-żydowskich, dochodzi do otwartych sporów; niektórzy denerwują się, inni płaczą”. – úryvek z úvodu knížky.

 

 

Trudne pytania w dialogu polsko-żydowskim

Praca zbiorowa

 

Vydavatelství: Jacek Santorski & Co, Forum Dialogu Między Narodami, American Jewish Committee, Warszawa

 

vydání první, listopad 2006

264 stran

Formát: 13,5 x 20,8 cm

Vazba: měkká se záložkou

ISBN: 978-83-89763-96-9


-hm-

13. 02. 2007

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1147102 návštěv, dnes zatím 496 (4 online).