NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Nová hra Petra Zelenky -

Petr Zelenka, který je v Polsku známý především jako režisér Knoflíkářů (1997) a Příběhů obyčejného šílenství (2005), představí ve Starém divadle v Krakově svou novou divadelní hru.

 

„Pisze ją specjalnie dla nas“ – prozradil Mikołaj Grabowski, ředitel Národního Starého divadla v Krakově.

 

Nápad spolupracovat se Zelenkou se objevil během práce nad programem třetí edice festivalu baz@art, jenž byl původně pojat jako festival v rámci Visegrádské čtyřky. V průběhu posledních měsíců Zelenka několikrát navštívil Krakov, aby si prohlédl herce (hlavní roli bude hrát Krzysztof Globisz, dále např. Jan Peszek nebo Ula Kiebzak), zorientoval se v prostředí a nakonec podepsal smlouvu.

 

„Hra bude o lidském svědomí v čase televize. „Zločin a trest“, kde trestem je televizní show, a co více – je to show, která není nikdy vysílaná. Chtěl bych na divadelní scéně rozehrát televizní studio. Doufám, že to nakonec bude aspoň trochu zábavné.“ - Petr Zelenka

 

Hra bude hrána polsky. Z češtiny ji přeložila Krystyna Krauze, stejně tak jako všechny tři hry, které Zelenka doteď napsal. Z Čech s sebou přiveze pouze Martina Chocholouška (scénografie a kostýmy) a Karla Holase (skladatel ze skupiny Čechomor).

 

Zkoušet se začne v květnu, potom následuje pauza na textové úpravy a premiéra je plánovaná na konec říjen.Małgorzata I. Niemczyńska: „Dlaczego zdecydował się Pan zrealizować swój najnowszy spektakl właśnie w Krakowie?

Petr Zelenka: „Sztuka została zamówiona przez Stary Teatr na początku ubiegłego roku. Grzegorz Niziołek, kierownik literacki Starego, widział inną moją sztukę na festiwalu w Czeskim Cieszynie i doradzał dyrekcji, żeby mnie wynajęła. Następnie dostałem list od Agaty Siwiak, która zajmowała się wtedy międzynarodowymi projektami w teatrze. Tak to wszystko się odbyło. Przyjechałem do Krakowa, obejrzałem kilka bardzo dobrych spektakli, spotkałem się z dyrektorem Grabowskim, któremu spodobał się pomysł, żebym napisał dla nich sztukę. Potem zabrali mnie jeszcze do kilku słynnych pubów na Kazimierzu. Nie miałem wyjścia - musiałem się zgodzić.“

-hm-

22. 02. 2007

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1146036 návštěv, dnes zatím 485 (6 online).