NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Rok 2007 je rovněž rokem Josepha Conrada - NOVÉ

Nejen Stanisławu Wyspiańskému a Karolu Szymanowskému je v Polsku oficiálně věnován letošní rok - před 150 lety se narodil Joseph Conrad, původním jménem Teodor Józef Konrad Korzeniowski, anglický spisovatel polského původu, k němuž se Poláci dodnes hrdě hlásí. Polské Ministerstvo kultury a národního dědictví tak na návrh Institutu Adama Mickiewicze a Polské conradovské společnosti, kteří jsou organizátory celé akce, rozhodlo o tom, že rok 2007 se stane rovněž rokem Josepha Conrada. Toto jubileum bylo zároveň zapsáno do kalendáře výročí UNESCO pro letošní rok. Čestný patronát nad Rokem Conrada převzal polský prezident Lech Kaczyński.

 

Oslavy Roku Conrada budou slavnostně zahájeny 28. února v Královském zámku ve Varšavě. Ve stejný den otevře varšavské Muzeum literatury Adama Mickiewicze výstavu věnovanou Conradovi nazvanou "Joseph Conrad między lądem a morzem", jež by měla přiblížit jak autorovu tvorbu, tak jeho barvité životní osudy. V rámci Mezinárodního veletrhu knihy ve Varšavě (17.-20. května 2007) se čtenářům představí i nová biografie Josepha Conrada z pera prof. Zdzisława Najdera Życie Conrada (vyd. Gaudium 2006). Stejné nakladatelství vydalo rovněž knihu nazvanou Polskie zaplecze Conrada. Wybór dokumentów (Gaudium 2006). Na přelomu února a března by měla být na internetovém portálu culture.pl spuštěna nová conradovská prezentace, kde budou dostupné některé materiály a dokumenty týkající se života a díla Josepha Conrada, ukázky z jeho korespondence, fotografie či nový překlad Conradovy povídky Amy Foster (přel. Michał Filipczuk).

 

Na podzim se chystají dvě významné akce - ve dnech 22.-26. září uspořádá Jagellonská univerzita v Krakově mezinárodní konferenci "The reception of the work of Joseph Conrad - readers real and implied", která je již čtvrtým podobným setkáním věnovaným Conradovi a které se zúčastní řada literárních vědců z Polska, Velké Británie, Francie, USA či Kanady. Od 15. listopadu do 2. prosince pak bude Rok Conrada zakončen cyklem univerzitních přednášek ve Varšavě, Krakově, Gdaňsku a Zieloné Górze, doplněný promítáním dokumentárních filmů o Conradovi a filmových adaptací jeho románů.

 

Joseph Conrad (1857-1924) se narodil v Berdyčově na území dnešní Ukrajiny jako syn polských vyhnanců, později žil v Krakově, v roce 1874 se však rozhodl zanechat studií a cestovat - nechal se najmout jako námořník na britskou loď a nakonec se stal lodním kapitánem. Do roku 1894 stihl navštívit Afriku, Austrálii i jihovýchodní Asii, pak se začal věnovat psaní. Psal anglicky, ačkoli se celý život snažil udržovat kontakty s Polskem a Poláky. Stal se jedním z klasiků světové literatury 20. století a je tak dnes (možná trochu paradoxně) jedním z nejznámějších Poláků vůbec. Ve své tvorbě čerpal ze svých bohatých osobních zážitků a zkušeností, jeho dobrodružné romány Lord Jim, Srdce temnoty, Vyhnanec z ostrovůTajfun či Tajný agent (který do češtiny přeložil Jan Čep) jsou ostatně známé i u nás, kromě toho je autorem desítek dalších románů či povídek; mnoho z nich bylo zfilmováno (a to takovými jmény jako Alfred Hitchcock, Francis Ford Coppola či Richard Brooks) a mnoho z nich se dodnes těší velké popularitě - Ridley Scott si název jednoho z Conradových románů (a zároveň jméno jeho hlavního hrdiny - Nostromo) vypůjčil do svého Vetřelce, jeho následovník James Cameron byl podobně kreativní a pojmenoval své kosmické plavidlo Sulaco, podle fiktivního města, kde se román Nostromo odehrává.

 

Více o Roce Conrada se dozvíte na portálu culture.pl

Stránky o Josephu Conradovi

 

NOVÉ: výstava "Joseph Conrad między lądem a morzem"

 

-mb-

24. 02. 2007

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1130315 návštěv, dnes zatím 149 (2 online).