NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Spor kolem nové podoby centra Varšavy

Varšavský Palác kultury a vědy byl před nedávnem prohlášen za národní kulturní památku. Diskuse nad budoucí podobou centra metropole, které se vedou již několik let, však neohroženě pokračují - 18. února byly vyhlášeny výsledky architektonické soutěže na podobu nové budovy Muzea moderního umění, která má vyrůst v bezprostřední blízkosti Paláce kultury, kde se dnes nachází parkoviště a rozlehlá tržnice, o nic vkusnější než samotný symbol "sovětského přátelství".

 

Nové Muzeum moderního umění má návštěvníkům představit hlavní směry výtvarného umění 20. století i současnosti, chce však být i místem setkávání a dialogu nejrůznějších kultur. Mezinárodní soutěž na vypracování architektonické koncepce muzea byla vyhlášena v červenci 2006 a přihlásilo se do ní celkem 109 projektů. Plány vytvořit novou podobu centra Varšavy vzbudily v Polsku velký zájem odborníků i veřejnosti - soutěž však nakonec skončila spíše skandálem.

 

Porota, v níž zasedli mj. známý newyorský architekt Daniel Libeskind nebo hlavní varšavský architekt Michał Borowski, nakonec rozhodla o vítězství švýcarského architekta Christiana Kereze. Proti tomuto rozhodnutí se však ostře ohradil ředitel Muzea moderního umění Tadeusz Zielniewicz, podle něhož bude tato stavba špatnou vizitkou jak samotného muzea, tak celého města. Spolu s dalšími kunsthistoriky usiluje o vypsání nové soutěže a odvolává se mj. na nesouhlasné reakce polské veřejnosti. Zároveň tvrdí, že Kerezův projekt je pro Muzeum moderního umění "málo avantgardní". Kereze naopak brání primátorka Varšavy Hanna Gronkiewicz-Waltz a Adam Szymczyk, ředitel Kunsthalle v Basileji, jeden z členů odborné poroty. Sám Kerez bere celý rozruch kolem svého vítězství, zdá se, s nadhledem; tvrdí, že moderní architektura vždy vzbuzuje silné emoce, jen upozorňuje na fakt, že ředitel Zielniewicz neprojevil ani při jeho nedávné návštěvě Varšavy žádný zájem se s ním osobně setkat a o podrobnostech projektu diskutovat. Jen dodejme, že o případné realizaci vítězného projektu nakonec rozhodne město, které je hlavním investorem stavby.

 

Spor však, zdá se, nekončí... V posledních dnech se často mluví o společném, lehce futuristickém projektu ALA Architects z Helsinek a varšavské Grupy 5 architekta Jarosława Kozakiewicze, kterému jsou nakloněni i mnozí Poláci a který také získal speciální ocenění poroty soutěže. Představitelé města na druhou stranu prosazují vypsání nové soutěže, uzavřené, do níž by byli přizváni jen vybraní světoví architekti. Pro polská média je spor kolem muzea vděčným tématem a do polemik se ochotně zapojují odborníci, zástupci města a nejrůznějších organizací i obyvatelé Varšavy. Některé z názorů si můžete přečíst na níže uvedených webových stránkách. Jak celá situace dopadne, se prozatím neví, je také možné, že v pořadí již druhé výběrové řízení na koncepci budoucího muzea skončí podobným fiaskem jako výběrové řízení první, které bylo v roce 2005 nakonec zrušeno pro příliš přísné podmínky, jež znemožnily více než stovce architektů vůbec se do soutěže přihlásit.

 

Oficiální stránky soutěže (polská verze)

Ch. Kerez o svém projektu

Přehled všech přihlášených projektů

Rozhovor s A. Szymczykem

Rozhovor s prof. Poprzęskou z Muzea moderního umění

Gazeta.pl o Kerezově projektu

Další odkazy

 

-mb-

02. 03. 2007

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1131739 návštěv, dnes zatím 409 (2 online).