NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Bude slezská Cesta cisterciáků na seznamu UNESCO?

Maršálkové dolnoslezského, opolského a slezského vojvodství chtějí prosadit zápis Cesty cisterciáků (Szlak Cystersów) na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Cesta na území Dolního Slezska (Dolny Śląsk) navazuje na velkopolskou linii církevních objektů a pokračuje dále ve směru Opolí a Katowice. Rozsáhlé komplexy klášterů, opatství, paláců a měšťanských domů se nachází v okresech Trzebnica, Wołów, Legnica, Jawor, Kamienna Góra, Wałbrzych, Kłodzko a Ząbkowice Śląskie. Linie cisterciáckých objektů na polském území je fragmentem cesty, která protíná celou Evropu – od Portugalska a Španělska přes Francii až do Německa a Polska. Její vznik iniciovala Rada Evropy v rámci projektu evropských kulturních tras u příležitosti 900. výročí založení řádu v roce 1098.

Lokální sdružení spolu s představiteli územní samosprávy a církevními hodnostáři pořádají řadu kulturních akcí, konferencí, koncertů a výstav, mezi které patří například Jarmark Cysterski v Pelplinie a Łeknie, archeologická slavnost Na Zabylutowym Grodzie v Łeknie nebo Festyn Cysterski v Wągrowcu a Bierzwniku.

 

 „Myślą przewodnią szlaku jest urzeczywistnienie idei integracji narodów europejskich, poprzez poszukiwanie historycznych i kulturowych powiązań istniejących pomiędzy nimi oraz pogłębianie i kultywowanie wiedzy o wspólnej tożsamości kulturowej. Ważnym czynnikiem jest również aktywizacja i rozwój lokalnych społeczności zamieszkujących regiony przez które szlak prowadzi, szeroko rozumiana promocja zabytków związanych z cystersami oraz pobudzanie lokalnej przedsiębiorczości dzięki projektom turystycznego rozwoju. Szlak prezentuje jedne z najatrakcyjniejszych artystycznie i krajobrazowo miejsc Dolnego Śląska związanych z zakonem cystersów, umożliwiając zwiedzającym poznanie kultury materialnej i duchowej regionu.“ (výňatek z Programu opieki nad zabytkami, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego)

 

Zdroj: Gazeta Wyborcza

Více informací o Cestě cisterciáků, fotografie a další zajímavosti najdete na oficiálních stranách Szlaku Cysterskiego w Polsce.

Mapu si můžete prohlédnout zde.

 

-lk-

07. 03. 2007

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1133268 návštěv, dnes zatím 156 (4 online).