NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Vratislav básníkům aneb Co nového v polské poezii

Ve Vratislavi pomalu vrcholí přípravy na letošní literární festival Port Wrocław 2007, který proběhne ve víkendových dnech 13.–15. dubna. Port Wrocław je tradičně věnován poezii a nekonvenčním způsobem jejího představování veřejnosti se snaží dokázat, že současná poezie není určena jen pro literární salony nebo uzavřené intelektuální kroužky. Pro ty z vás, kteří se do Vratislavi nechystají, přinášíme alespoň malou ochutnávku toho, co nového se na poli polské poezie právě děje.


Letošní, v pořadí již dvanáctý festival bude tematicky zaměřen na soudobou americkou poezii, návštěvníky proto čeká hned několik zajímavých „zaoceánských“ zážitků. Veškerý program se bude, již tradičně, konat v prostorách Centra umění Impart ve Vratislavi. Hlavním organizátorem setkání je vratislavské nakladatelství Biuro Literackie, jež na tři festivalové dny přichystalo téměř čtyřicet akcí – cyklus setkání věnovaných americkým básníkům, 25 autorských čtení, více než dvacet prezentací nových knih, 10 filmů, několik koncertů, diskusi literárních kritiků, výstavu fotografií či tradiční literární workshopy.


Jaké „bonbónky“ na návštěvníky Port Wrocław 2007 čekají? Především prezentace antologie amerických básníků O krok od nich. Przekłady z poetów amerykańskich Piotra Sommera (jež získala cenu časopisu Przekrój za nejlepší básnickou knihu loňského roku) a autorský večer jednoho z básníků v této antologii zastoupených, Augusta Kleinzahlera. Ten bude i hrdinou jednoho ze série dokumentárních filmů věnujících se vybraným osobnostem moderní americké poezie. V těchto dokumentech, které zahájí každý z festivalových dní, se dále představí např. John Ashbery, Allen Ginsberg či Charles Reznikoff.


Významnou událostí bude rovněž prezentace knihy rozhovorů Magdaleny Rybak s 26 polskými básníky nazvané Rozbiórki… Autorka v ní rozmlouvá mj. s Adamem Zagajewským, Marcinem Świetlickým, Miłoszem Biedrzyckým, Henrykem Grynbergem, Juliou Hartwig nebo Tomaszem Różyckým. V průběhu festivalu budou rovněž vystaveny fotografie Elżbiety Lempp, jež knihu doprovázejí.


Z dalších zajímavých akcí již jen vyberme např. prezentaci sbírky Tymoteusze Karpowicze Małe cienie wielkich czarnoksiężników, v níž najdeme dosud nepublikované básně, ale i dramata již nežijícího vratislavského autora. Ke Karpowiczovi se Port Wrocław vrátí ještě jednou, a sice v průběhu diskuse předních literárních kritiků nad novou knihou Jacka Gutorowa Urwany ślad. O wierszach Wirpszy, Karpowicza, Różewicza i Sosnowskiego. Diskuse se zúčastní např. Stanisław Bereś, Anna Kałuża, Karol Maliszewski, Justyna Sobolewska či Piotr Śliwiński. Z autorů, kteří na festivalu osobně představí své nové knihy, jmenujme např. Darka Fokse, Zbigniewa Macheje, Čechům známého z působení v Polském institutu v Praze, Krzysztofa Siwczyka, kterého jsme měli možnost vidět nedávno v Praze a Ostravě na prezentaci antologie slezských básníků skupiny Na divoko Mrtvé body, Jacka Dehnela, Krzysztofa Jaworského nebo Julii Fiedorczuk.


Chcete-li se setkat nejen s výše zmíněnými autory, ale třeba i s Krystynou Miłobędzkou, Urszulou Kozioł, Ewou Lipskou, Ryszardem Krynickým či další básnířkou „Na divoko” Martou Podgórnik, zkuste si udělat výlet do jarní Vratislavi. Pokud se na Port Wrocław 2007 nevydáte osobně, můžete se zde podívat na ukázky ze setkání a koncertů, jež proběhly v rámci loňského ročníku festivalu.


Oficiální web festivalu (program)


-mb-

19. 03. 2007

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1147156 návštěv, dnes zatím 550 (3 online).